Pierwszy moduł PV w 100% z recyklingu

3 godzin temu

Trinasolar, wiodący globalny dostawca rozwiązań fotowoltaicznych i magazynowania energii, ogłosił, iż z sukcesem wyprodukował pierwszy na świecie moduł c-Si w pełni stworzony z części pochodzących z recyklingu. Przełomu tego dokonało Centrum Badawcze Trinasolar, wykorzystując opracowaną we własnym zakresie innowacyjną technologię recyklingu. W procesie użyto materiałów, takich jak krzem, srebro, aluminiowe ramy i szkło, pozyskanych z odpadów modułów. To istotny krok dla branży, który umacnia pozycję Trinasolar jako lidera w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Innowacyjne technologie w recyklingu modułów PV

Produkcja pierwszego na świecie recyklingowanego modułu fotowoltaicznego (PV) została przeprowadzona przez Trinasolar we współpracy z partnerami z obszarów downstream i upstream. Dzięki temu procesowi Trinasolar uzyskała pełny recykling materiałów o wysokiej wartości z odpadów paneli PV.

Proces ten opierał się na zastosowaniu wielu nowatorskich technik, w tym samodzielnie opracowanych reagentów do separacji warstw, technologii chemicznego trawienia oraz technologii chemicznego odzyskiwania srebra na mokro. Moduł PV z recyklingu wykorzystuje technologię n-type TOPCon, wpisuje się w ideę „golden size” i osiąga sprawność na poziomie 20,7%, z mocą wyjściową przekraczającą 645 W.

Zrównoważona przyszłość energetyczna

Gao Jifan, prezes i CEO Trinasolar oraz dyrektor Centralnego Instytutu Badań i Rozwoju, podkreślił, iż produkcja pierwszego na świecie w pełni recyklingowanego modułu c-Si stanowi potwierdzenie nieustającego zaangażowania firmy w zrównoważony rozwój w branży PV oraz jej wkład w globalną transformację energetyczną.

Trinasolar angażuje się w rozwój zaawansowanych rozwiązań technologicznych umożliwiających odzyskiwanie i recykling odpadów modułów PV, nie tylko spełniając międzynarodowe standardy, takie jak dyrektywa WEEE Unii Europejskiej, ale idąc o krok dalej, rozwijając własne technologie. Firma zgłosiła 37 patentów w obszarze recyklingu modułów.

Trinasolar koncentruje się także na minimalizacji wpływu swoich działań produkcyjnych na środowisko. Od 2010 roku firma jest członkiem programu PV Cycle i opracowała szereg zgodnych metod utylizacji modułów PV po zakończeniu ich cyklu życia, aby zredukować zanieczyszczenia środowiska. Przełom w technologii recyklingu modułów stanowi najważniejsze rozwiązanie dla masowej wycofywania modułów PV, a także wyznacza nowe standardy dla całej branży PV.


W dniach 14 i 15 października w Poznaniu odbędzie się
Forum Recyklingu

Podczas Forum odbędą się sesje tematyczne realizowane w ramach paneli dyskusyjnych każdorazowo poprzedzonych wystąpieniem wprowadzającym.

Więcej na temat Forum Recyklingu: forumrecyklingu.pl

Idź do oryginalnego materiału