Pierwszy krok w kierunku Nowego Czarnowa

1 rok temu
Zdjęcie: Pierwszy krok w kierunku Nowego Czarnowa


Kieleccy radni zasiadający w komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na budowę osiedla Nowy Czarnów. W ramach projektu ma powstać niemal 1 tys. nowych mieszkań oraz ponad 1,5 tys. miejsc parkingowych.

Przypomnijmy, projekt w trybie ustawy lex deweloper na prawie sześciohektarowej działce przy ul. Mielczarskiego w Kielcach chce zrealizować powiązana z Kolporterem firma BC&O Polska 1 Sp. z o.o. Chodzi o poprzemysłowy teren, na którym w przeszłości funkcjonowało Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych S.A. Inwestycja zakłada budowę zespołu 8 budynków wielorodzinnych z lokalami usługowymi oraz garażami umiejscowionymi na dwóch kondygnacjach podziemnych.

Zdzisław Łakomiec, przewodniczący komisji oraz radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości uważa, iż jest to ważna i potrzebna inwestycja.

– To w tej chwili teren zdegradowany i poprzemysłowy. Nic się tam nie dzieje. Pomysł inwestora jest godny uwagi. Jest to wielofunkcyjne przedsięwzięcie, obejmujące nie tylko funkcję mieszkalną, ale też usługową. Projekt cechuje duża powierzchnia przeznaczona zwłaszcza pod działalność gospodarczą. Myślę, iż uchwała również na sesji zostanie pozytywnie przyjęta przez radnych. Warto mieć na uwadze, iż pierwszy etap rozpocznie się od budowy dwóch 21-kondygnacyjnych budynków wielomieszkaniowych przy ul. Mielczarskiego – mówi.

Co istotne, przedsięwzięciu nie będą towarzyszyć żadne inwestycje towarzyszące. Jednak deweloper w ramach umowy zawartej z Miejskim Zarządem Dróg w Kielcach ma wykonać przebudowę liczącego ponad 500 m fragmentu ul. Mielczarskiego.

W trakcie dyskusji radni zasiadający w komisji wskazywali, iż inwestycja może w przyszłości generować pewne problemy. Głównie związane z przepustowością oraz obsługą komunikacyjną obiektów mieszkalnych. Padły także pytania o to, czy inwestor przekaże część lokali do dyspozycji miastu.

Radny Dariusz Kisiel wskazuje, iż rozmiary inwestycji stwarzają potrzebę modernizacji i rozbudowy układu komunikacyjnego w tej części miasta.

– Jako radni dostrzegamy ten problem. Mamy też zapewnienia inwestora, jak i miejskich urzędników, iż istniejące drogi przez cały czas trzeba modernizować. Musimy myśleć o tym już teraz. Na przykład ul. Młoda wymaga gruntownego remontu. Wszystko po to, aby w przyszłości, jeżeli to osiedle zostanie w całości wybudowane, pozostałe ulice w tym rejonie miasta, w złym stanie technicznym lub są za wąskie były sukcesywnie remontowane i rozbudowywane – dodaje.

Za pozytywną opinią dla projektu uchwały zagłosowali wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie komisji, czyli czworo radnych: Zdzisław Łakomiec – PiS, Monika Kowalczyk i Katarzyna Zapała – KO oraz Dariusz Kisiel – radny niezrzeszony.

Jak informowaliśmy w sześciu budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, które będą miały do siedmiu kondygnacji (28 m), lokale usługowo-handlowe będą rozmieszczone na parterze, zajmując od 30 do 60 proc. powierzchni. W każdym z takich bloków ma też być maksymalnie do 112 mieszkań. W dwóch budynkach mieszkalnych, które mają mieć do 21 kondygnacji (72 m), część usługowo-handlowa będzie znajdowała się na trzech pierwszych kondygnacjach. W każdym z tych obiektów planowane jest także stworzenie 138 mieszkań.

Według szacunków, budowa osiedla Nowy Czarnów ma kosztować ponad pół miliarda złotych. Decyzja w sprawie osiedla zapadnie podczas sesji, 14 września.


Idź do oryginalnego materiału