Pierwsza miejska farma fotowoltaiczna w Polsce. Zasili ponad 500 punktów

1 dzień temu
Zdjęcie: Pierwsza miejska farma fotowoltaiczna w Polsce. Zasili ponad 500 punktów


Ciechanów słynie z inwestycji w odnawialne źródła energii. W 2025 roku w mieście ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp, która zasili obiekty takie jak: fontanna, urząd miasta, czy sygnalizacja świetlna. “Energia elektryczna będzie tańsza” – zapewniają władze.

Energia ze słońca popłynie do miejskiej sieci

W Ciechanowie powstaje farma fotowoltaiczna, która już w czerwcu ma dostarczyć energię do miejskiej sieci ciepłowniczej. Energia ze słońca zasili ponad 500 punktów poboru, w tym: fontannę, urząd miasta, sygnalizację świetlną oraz Miejską Halę Targową. Instalacja będzie znajdowała się przy ulicy Tysiąclecia, w pobliżu elektrociepłowni. Jej moc to 1 MWp, a koszt budowy szacuje się na 2,2 mln zł. Miasto ubiega się dotację w wysokości 50% kosztów, w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy „Inwestycje OZE realizowane przez społeczności energetyczne”.

– Mam stoisko od 7 lat i dużym problemem są koszty energii – mówi Danuta Ceranowska, która od kilkudziesięciu lat prowadzi stoisko na miejskiej Hali Targowej. – Może będzie trochę cieplej, może wentylatory będą lepiej działały. Będziemy mieli większe oszczędności – dodała Danuta Ceranowska.

Geotermia zasili poznańską sieć ciepłowniczą? Niewyczerpalna energia spod ziemi

Pierwsze miasto zasilane energią z OZE

Za budowę odpowiedzialna jest firma Unimot Energia i Gaz Sp. z o.o. Sam projekt powstał w 2023 roku. Według prezydenta Ciechanowa celem inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta i podniesienie efektywności w dystrybucji energii.

– Co zyskają mieszkańcy Ciechanowa? Przede wszystkim zyskają to, iż energia elektryczna dla obiektów miejskich będzie tańsza, to się przekłada na możliwości miasta w zakresie dochodów własnych, ma to swoje przełożenie na niskie podatki – powiedziała Małgorzata Niestępska, prezes Elektrociepłowni Ciechanów.

Farma składa się z monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy 450 W każdy. Panele będą umiejscowione na tzw. stołach, wykonanych ze stalowej konstrukcji w układzie dwurzędowym. Inwestycja powstaje w ramach Ciechanowskiego Klastra Energii, powstałego w 2023 roku. CKE ma przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności miejskich terenów inwestycyjnych. Zgodnie z przepisami klastry mają możliwość uzyskania rabatów na dystrybucję energii w wysokości 25% opłat dystrybucyjnych.

Źródło: warszawa.tvp.pl, umciechanow.pl, pap.pl, magazyncieplasystemowego.pl, cire.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału