Do European Energy przyjechała pierwsza ciężarówka z dostawą biogenicznego CO2. Gaz cieplarniany zostanie wykorzystany w technologii Power-to-X, czyli przy produkcji bezemisyjnej alternatywy dla konwencjonalnych paliw. To ważne wydarzenie dla rozwoju innowacji w dekarbonizacji transportu.
E-metanol to paliwo, które może znaleźć zastosowanie w transporcie ciężkim. Powstaje z połączenia wodoru i dwutlenku węgla przy zastosowaniu katalizatorów.
Droga do bezemisyjnego transportu
Bio-CO2 będzie pochodzić z Tønder Biogas, czyli duńskiego projektu jednej z największych biogazowni w Europie. Obiektem zarządza firma Copenhagen Infrastructure Partners. Potencjalny uzysk dwutlenku węgla to blisko 48 000 t rocznie. Aby można było go dostarczyć do European Energy, konieczne jest wcześniejsze oczyszczenie i skroplenie. Jednostka skraplania została zaprojektowana, zbudowana i uruchomiona przez firmę Ammongas.
2. Kongres Carbon Capture
Wychwycony dwutlenek węgla trafi do zakładu European Energy w Kassø, który powstał dzięki dofinansowaniu na kwotę 55 mln euro udzielonemu przez Komisję Europejską. To niejedyne działanie tego przedsiębiorstwa w zakresie zagospodarowywania ubocznego CO2.
– Pierwsza dostawa biogenicznego CO₂ z Tønder Biogas do naszego zakładu w Kassø jest ważnym krokiem w kierunku skalowania produkcji ekologicznego paliwa w Danii. Integrując wychwytywanie dwutlenku węgla z Power-to-X, zamykamy obieg węgla i torujemy drogę do bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej – powiedział Jaime Casasus-Bribian, dyrektor generalny Ammongas.
To przykład skutecznego wdrożenia CCU – Carbon Capture and Utilisation – czyli zagospodarowywania wychwyconego dwutlenku węgla.
Źródło i zdjęcie: Baltic News