Photon Energy sprzedaje projekt Yadnarie firmie AGL. Nowa instalacja hybrydowa w Australii otrzymała pozwolenie na budowę

enerad.pl 10 godzin temu

Instalacja powstanie w Cleve, w Australii Południowej, i będzie wykorzystywać technologię PV Ultra firmy RayGen Resources. Projekt zakłada budowę 150 MW źródła solarnego, 90 MW źródła cieplnego oraz magazynu energii o pojemności co najmniej 720 MWh.

Hybrydowa technologia RayGen w centrum uwagi

W projekcie Yadnarie wykorzystana zostanie przełomowa technologia PV Ultra opracowana przez RayGen Resources – spółkę z Melbourne, w której Photon Energy posiada 5,47% udziałów. Technologia ta łączy wysokowydajne, produkowane w Australii moduły fotowoltaiczne z możliwością konwersji ciepła przechowywanego w zbiornikach wodnych na energię elektryczną dzięki turbin w technologii organicznego cyklu Rankine’a (ORC).

System ten zapewni stabilne dostawy energii, odpowiadając na wyzwania związane z niestabilnością odnawialnych źródeł i wycofywaniem jednostek opartych na paliwach kopalnych.

Photon Energy koncentruje się na rozwoju i monetyzacji

Zawarcie umowy z AGL na sprzedaż projektu Yadnarie wpisuje się w strategię Photon Energy zakładającą rozwój i komercjalizację innowacyjnych aktywów odnawialnych. Jak zaznaczył Georg Hotar, CEO Photon Energy Group, decyzja ta umożliwia dalszą koncentrację na projektach o dużym potencjale wzrostu.

Obecnie spółka rozwija także projekt Winterton w Republice Południowej Afryki – elektrownię słoneczną o mocy 250 MW z magazynem hydro-termalnym 150 MW / 1,8 GWh, zdolnym zapewnić 12 godzin autonomii. Oczekuje się, iż projekt uzyska komplet pozwoleń do połowy 2026 roku.

Photon Energy – rosnący globalny gracz

Photon Energy Group aktywnie rozwija działalność na pięciu kontynentach. Spółka posiada w swoim portfolio elektrownie słoneczne o mocy 135 MWp, a w realizacji znajduje się 870 MWp projektów PV w Australii, Europie Środkowej i Afryce.

Grupa świadczy również usługi serwisowe PV o mocy 1,1 GWp oraz zarządza Wirtualną Elektrownią (VPP) o łącznej mocy ponad 480 MW, w tym 320 MW w ramach usług DSR dla polskiego operatora systemu przesyłowego.

Photon Energy jest także aktywna w obszarze gospodarki wodnej i rekultywacji środowiska poprzez spółki Photon Water i Photon Remediation, oferujące m.in. opatentowane technologie oczyszczania wód gruntowych z PFAS.

Zobacz również:
  • Solaria inwestuje 20 mln euro w magazyny energii – rusza z hybrydyzacją farm PV w Hiszpanii i Włoszech
  • Tata Power Renewable Energy zbuduje 200 MW hybrydową instalację OZE dla NTPC – przełomowy projekt z magazynowaniem energii
  • European Energy buduje drugi hybrydowy park OZE w Szwecji

Źródło: Photon Energy Group

Idź do oryginalnego materiału