PE za przedłużeniem obowiązkowego napełniania magazynów gazu do 2027 roku.

enerad.pl 23 godzin temu

Obowiązek napełniania magazynów gazu zostanie przedłużony

W czwartek, 8 maja, Parlament Europejski zatwierdził propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przedłużenia unijnego programu obowiązkowego napełniania magazynów gazu aż do 31 grudnia 2027 roku. Gdyby nie ta decyzja, program wygasłby z końcem 2025 roku. Przedłużenie przepisów ma najważniejsze znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty, zwłaszcza w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

Więcej elastyczności w zakupach gazu

Europosłowie proponują jednak modyfikacje dotychczasowych zasad. Jedną z nich jest obniżenie wymaganego poziomu napełnienia magazynów z 90% do 83%, osiąganego do 1 listopada. Co istotne, nowy projekt zakłada możliwość realizacji tego celu w dowolnym momencie między 1 października a 1 grudnia. Ma to umożliwić państwom członkowskim większą elastyczność przy zakupie gazu – np. wtedy, gdy ceny na rynku są niższe.

Lekcja z kryzysu energetycznego

Impulsem do wprowadzenia tych regulacji był kryzys energetyczny z 2022 roku, który wybuchł po inwazji Rosji na Ukrainę. Przerwanie stabilnych dostaw gazu z Rosji ujawniło brak wystarczających zabezpieczeń energetycznych w Europie. Od tego czasu UE podjęła szereg działań mających na celu dywersyfikację źródeł i zwiększenie rezerw gazu.

Jest bardzo ważne, aby Europa była w stanie chronić swoich obywateli, w sytuacji, gdy Rosja używa gazu jako instrumentu szantażu – podkreślił sprawozdawca raportu Borys Budka podczas debaty plenarnej w Strasburgu.

Co dalej?

Zatwierdzony przez PE projekt trafi teraz do Rady UE, gdzie rozpoczną się negocjacje nad ostatecznym kształtem przepisów. Rozmowy z polską prezydencją w Radzie rozpoczną się już 13 maja. Wyniki tych rozmów zadecydują o ostatecznym brzmieniu przepisów, które mogą mieć istotny wpływ na rynek gazu w UE w kolejnych sezonach grzewczych.

Zobacz również:
  • Magazyny gazu w UE zapełnione do 90% aż do 2027 roku? Jest decyzja państw
  • Rynek gazu pod presją geopolityki i pogody – wnioski z ORLEN Gas Meeting 2025
  • IEA: Globalny rynek gazu pod presją – napięcia utrzymają się w 2025 roku

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału