Park Śląski, nazywany zielonym sercem Śląska, zyskać ma specjalny status ochronny w ramach „Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2022–2025”. Projekt opiera się na kompleksowej dokumentacji konserwatorskiej opracowanej w latach 2020–2022. Nowe regulacje mają pozwolić na skuteczniejsze i lepiej skoordynowane działania na rzecz zachowania wartości historycznych, krajobrazowych i przyrodniczych tego wyjątkowego miejsca.
– W trakcie obrad głos zabrali m.in. Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego, Maciej Franta, architekt z pracowni Frantagroup Architects, Elżbieta Mądry, prezes Stowarzyszenia „Nasz Park” oraz Joanna Porwolik, zaangażowana społecznie mieszkanka Chorzowa. Wszyscy prelegenci zgodnie podkreślali znaczenie Parku Śląskiego dla tożsamości regionalnej i konieczność jego ochrony dla przyszłych pokoleń – czytamy w komunikacie urzędu miasta
Mieszkańcy mogą aktywnie włączyć się w proces tworzenia parku kulturowego – do 6 czerwca 2025 roku można składać wnioski i uwagi dotyczące projektu uchwały w Kancelarii Urzędu Miasta lub przesyłać je drogą mailową na adres: [email protected].
Dodatkowo zaplanowano serię spotkań konsultacyjnych, które odbędą się w następujących terminach i lokalizacjach:
- 12 maja 2025 r., godz. 17.00 – Centrum Inicjatyw Społecznych, ul. 3 Maja 18
- 13 maja 2025 r., godz. 16.00 – Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. Stefana Batorego 6
- 14 maja 2025 r., godz. 17.00 – Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
- 15 maja 2025 r., godz. 16.30 – Centrum Integracji Międzypokoleniowej, ul. Gen. H. Dąbrowskiego 7
Park Śląski to nie tylko miejsce rekreacji, ale również przestrzeń o ogromnym znaczeniu symbolicznym i edukacyjnym. Inicjatywa jego ochrony jako parku kulturowego to szansa na zachowanie tej zielonej perły Górnego Śląska w nienaruszonym stanie – dla nas i przyszłych pokoleń.