Park Miejski w Dąbrowie Tarnowskim czekają zmiany. Wiemy jak będzie wyglądał po rewitalizacji

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Park Miejski


Popularne miejsce wypoczynku mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej, a zarazem jedna z wizytówek miasta zmieni swoje oblicze. Zabytkowy zespół dworsko-parkowy Lubomirskich, czyli Park Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej zostanie zrewitalizowany dzięki dofinansowaniu, które na ten cel otrzymał Urząd Miejski.

Jak mówił na antenie Radia RDN Małopolska burmistrz Krzysztof Kaczmarski, zmieni się przede wszystkim główna alejka parku.

– W parku cały czas coś wykonujemy, naprawiamy, rewitalizujemy. Regularnie poprawiamy stan zieleni, ale udało nam się teraz zdobyć pół miliona złotych na rewitalizację. Zmieniona zostanie alejka prowadząca od strony kościoła i tamtejszych schodów, w kierunku osiedla Kościuszki. Będzie zupełnie przebudowana, z nowymi ławeczkami i oświetleniem. Będzie to miejsce rekreacji. Niezależnie od tego cały czas wymieniamy to co tam jest, czyli np. urządzenia sportowe i inne rekreacyjne. W zasadzie wszystkie alejki już zostały przebudowane, teraz weźmiemy się za tą główną.

Główna aleja zabytkowego parku jest często uczęszczanym szlakiem, przy którym w tej chwili znajduje się kilka ławek, a jeżeli już są to w opłakanym stanie. W tym roku mają zostać wymienione i zwiększy się ich liczba. Nowe będzie też zwieńczenie alejki, czyli schody, które prowadzą w stronę kościoła NMP Szkaplerznej.

Każda zmiana w parku musi być skonsultowana z konserwatorem zabytków, bo podlega on pod jego nadzór.

Prace przy głównej alejce to jednak tylko część większego projektu rewitalizacji Parku, który w swoich planach ma Urząd Miejski. Samorząd liczy na środki unijne, które mógłby na ten cel przekazać Urząd Marszałkowski, a wówczas Park w Dąbrowie Tarnowskiej stałby się miejscem rekreacji z prawdziwego zdarzenia.

– Mamy rozpisany plan działań, które powinny zostać tam wykonane. Marzy nam się amfiteatr i poprawa znajdującej się tam zieleni. Te drzewa, które tam są mają już po kilkadziesiąt lat i ciągle wymieniamy je i nasadzamy nowe. To też w dalszym ciągu musi się zmieniać

– dodaje burmistrz miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski.

Zespół dworsko-parkowy jest miejscem pamiętającym pałac, który niegdyś znajdował się w miejscu, gdzie dziś stoi kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Tarnowskiej. Pałac został wybudowany w XVII wieku, a na jego potrzeby z biegiem lat powstał park pałacowy, którego fragmenty są dzisiejszym miejscem wypoczynku dąbrowian.

Sam pałac został w 1846 roku rozgrabiony i uszkodzony podczas rabacji galicyjskiej, a rok później spłonął. W 1965 roku w jego miejscu powstał dzisiejszy dąbrowski ‘nowy kościół’. Po dawnym pałacu pozostała tylko brama wjazdowa do niego, która jest wkomponowana w dzisiejsze ogrodzenie kościoła oraz właśnie park miejski.

Idź do oryginalnego materiału