Oddajemy w Państwa ręce najnowszy numer magazynu „Biomasa w ciepłownictwie”. Co znajdziecie w tym wydaniu?
Pisze Beata Marcińczyk, redaktor naczelna
To nie fake news, a twarde dane zgromadzone i przeanalizowane przez Bioenergy Europe w najnowszym raporcie „Bioenergy Landscape”. W 2022 r. bioenergia odpowiadała za 54% energii odnawialnej w UE i pozwoliła uniknąć emisji 300 mln t CO2. jeżeli pod uwagę weźmiemy także technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (BECCS), to okazać się może, iż jesteśmy w stanie uzyskać ujemną emisję oferując szansę na transformację dla europejskich strategii w zakresie energii i klimatu, i to już w najbliższej przyszłości. W tym samym 2022 r. biomasa stanowiła aż 19% OZE, z którego wytwarzano ciepło i chłód. Pozostałe znaczące źródła odnawialne w tym segmencie to pompy ciepła, solary i geotermia.
Raport wyraźnie wskazuje, iż bioenergia oparta na biomasie jest jedynym stabilnym, niezagrożonym kapitałem dla ciepłownictwa i ogrzewnictwa Europy. W oparciu o specjalistyczną wiedzę, innowacyjne technologie i wykorzystanie lokalnych zasobów pozwala na zbudowanie niezależności energetycznej, a także powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie dla obszarów wiejskich oraz dekarbonizację systemów energetycznych.
Scenariusze dla biomasy
Wszystko to możliwe jest dzięki biomasie pochodzenia rolnego przy jednoczesnym spadku udziału biomasy leśnej, co wynika z Dyrektyw RED II i RED III. W jednym ze scenariuszy (dla UE+UK) na 2050 r. zakłada się wykorzystanie biomasy agro na poziomie ponad 444 mln t (oraz odpadów 119 mln t, a biomasy leśnej – 174 mln t). Plan „minimum” to ok. 124 mln t dla agro, 40 dla odpadów, a jedynie 5 mln t dla biomasy leśnej. To bardzo optymistyczne scenariusze, zwłaszcza dla producentów biomasy agro.
W mojej ocenie w polskim KPEiK i jego scenariuszach biomasie, jako racjonalnemu i przyszłościowemu źródłu energii, poświęcono sporo miejsca wyraźnie wskazując jej pozycję wśród katalogu paliw, na których opierać ma się zwłaszcza produkcja ciepła. Optymizmem napawa także zainteresowanie biomasą przedsiębiorstw ciepłowniczych, które przechodzą modernizację. Także Enea i Tauron w swoich strategiach wyraźnie kierują się ku „zielonemu” paliwu.
Otwarte pozostają pytania, czy rodzimy rynek jest w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich przedsiębiorstw zainteresowanych biomasą, jak popyt wpłynie na jej ceny, a w konsekwencji na koszty ciepła dostarczanego odbiorcom, w końcu – jak w szczegółach wyglądać będzie polityka wsparcia dla rynku i sektora, w których wciąż dochodzi do przedziwnych sytuacji spornych, przekładających się na kondycję firm dostarczających biomasę, a także na odbiór społeczny tego biopaliwa.
Biomasa w ciepłownictwie – co w numerze?
- FORUM BRANŻY
- Czy biometan znajdzie zastosowanie w ciepłownictwie?
- WYWIAD
- Czego potrzebuje polskie ciepłownictwo? – tłumaczy Marcin Laskowski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej
- LIDERZY TRANSFORMACJI
- Transformacja energetyczna to nie jednorazowe działanie – dowodzi Marek Dec, prezes zarządu OPEC Grudziądz
- BIOMASA W CIEPŁOWNICTWIE
- Radomsko stawia na ciepło z biomasy
- Instalacje wielopaliwowe to dobry kierunek – twierdzi Sebastian Paszkowski, prezes zarządu PEC Biała Podlaska
- BIOMASA W ENERGETYCE
- Quo vadis energetyko?
- BIOMASA AGRO
- Nie marnujmy rodzimych paliw!
- BRANŻA DRZEWNA
- Moratorium leśne. Giną firmy na Podlasiu
- PALIWA ALTERNATYWNE
- Odpady to też paliwo
- Warszawska Wytwórnia Energii na ostatniej, gorącej prostej
- FINANSE
- Przedsiębiorstwa modernizują się dzięki dofinansowaniom
- BIOMASA W EUROPIE
- Czesi mają swój KPEiK i wspierają biomasę
- RYNEK BIOMASY
- Baltpol
- CARBON CAPTURE
- Raport Carbon Capture w Polsce
- Opracujemy strategię dla CCUS w Polsce
- BECCS – czy oznacza nowe możliwości rozwoju dla branży biomasowej?
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj.