OŚWIĘCIM. W listopadzie miejscy radni zadecydują o losie Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego

oswiecimonline.pl 1 rok temu
Od prawej: Monika Szymeczko

Na listopadową sesję Rady Miasta trafi owoc pierwszej w Oświęcimiu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców – projekt uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Miasto Oświęcim w formie Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego.

Monika Szymeczko i Aleksander Siuta – członkowie stowarzyszenia Polska 2050 wystąpili po raz pierwszy w Oświęcimiu z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców, której celem jest utworzenie w Oświęcimiu budżetu obywatelskiego. Zawiązali komitet inicjatywy uchwałodawczej, zebrali ponad 300 podpisów mieszkańców miasta i złożyli na ręce Przewodniczącego Rady Miasta stosowny projekt uchwały.

Istotą budżetu obywatelskiego jest wydzielenie z budżetu miasta części pieniędzy i oddanie decyzji o ich przeznaczeniu bezpośrednio w ręce mieszkańców – wyjaśnia Monika Szymeczko. Utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe w miastach na prawach powiatu, ale również wiele mniejszych miast zdecydowało się na ich wprowadzenie w trosce o dobro mieszkańców.

W ramach wydzielonej puli 300 tysięcy złotych mieszkańcy mogliby zgłaszać własne propozycje zadań do realizacji przez miasto. Chodzi nie tylko o remonty czy inwestycje na terenach miejskich. Z budżetu obywatelskiego mogłyby zostać sfinansowane wskazane przez mieszkańców wydarzenia kulturalne, sportowe, warsztaty czy zajęcia tematyczne.

Proponowany Regulamin Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego opiera się na chrzanowskich doświadczeniach – zaznacza Aleksander Siuta. W Chrzanowie budżet obywatelski funkcjonuje od 2018 roku. Z powodzeniem zrealizowano już sześć edycji. Także w innych miastach znajdziemy interesujące projekty mieszkańców. Warto przytoczyć kilka przykładów, jak chociażby „Bezpieczne Przejścia” – dodatkowe oświetlenie oraz oznakowanie świetlne w rejonie najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Świdniku, projekt „Serce na mapie Augustowa”, mający na celu zwiększenie dostępności do automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED), czy też „Obowiązkowe miejsca parkingowe dla hulajnóg elektrycznych” w Sopocie. Propozycje te świadczą
o świadomości, trosce i odpowiedzialności mieszkańców za swoje miasta.

Dajmy oświęcimianom budżet obywatelski! – apelują do miejskich radnych działacze stowarzyszenia – To doskonałe narzędzie, które służy nie tylko zaspokajaniu potrzeb lokalnej społeczności, ale także aktywizacji mieszkańców na rzecz rozwoju miasta. Pamiętajmy o młodzieży, która dziś tak chętnie myśli o ucieczce do dużych aglomeracji, a przecież także u nas może mieć poczucie sprawczości i możliwość rozwijania własnych pasji.

Więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć na facebookowym profilu: Oświęcimski Budżet Obywatelski – projekt


Projekt uchwały Rady Miasta w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Miasto Oświęcim w formie Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego oraz Regulamin Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego.

Idź do oryginalnego materiału