Ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej. Gdzie się odbędzie?

1 miesiąc temu

Na zwieńczenie roku, po edycjach m.in. w Mikołajkach, Bolesławcu i Katowicach, tym razem zapraszamy Państwa do Radomska, gdzie w dniach 3-4 grudnia przedstawiciele branży będą mieli okazję porozmawiać o możliwościach rozwoju sektora gospodarki komunalnej w regionie i zwiedzić Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie.

Bogaty program wydarzeń

Kolejna edycja Forum zapowiada się intensywnie. Rozmawiać będziemy o priorytetowych obszarach inwestycyjnych dla przedsiębiorstw komunalnych w regionie, z uwzględnieniem modernizacji infrastruktury, rozwoju technologicznego i ochrony środowiska. W ramach Forum zostanie omówiony aktualny stan gospodarki komunalnej w regionie i perspektywy na przyszłość. Będzie także mowa o aktualnych i przyszłych programach finansowania inwestycji w sektorze. Oprócz tego poznamy case study Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku, który jest współorganizatorem wydarzenia.

– Podczas wydarzenia zapoznamy Państwa ze specyfiką funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa – nowoczesnej firmy, którą w ostatnich, trudnych latach wraz z załogą staramy się rozwijać w symbiozie ze środowiskiem i lokalną społecznością. Stąd nieustanne wysiłki, by nasze usługi w coraz większym stopniu zaspokajały rosnące potrzeby odbiorców. Za nami duże inwestycje: nowe ujęcie wody, rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, do którego Państwa zaprosimy. w tej chwili modernizujemy Zakład Ciepłowniczy, zastępując węgiel innymi źródłami energii, w tym paliwem alternatywnym pochodzącym z wytworzonych przez mieszkańców odpadów. Naszym celem jest obniżka cen ciepła i odbioru odpadów dla mieszkańców, czyli zapewnienie im bezpieczeństwa energetycznego. – zapowiada Zbigniew Rybczyński, Prezes Zarządu PGK.

W programie Forum ujęto także kwestię możliwości pozyskania dotacji unijnych na Gospodarkę Obiegu Zamkniętego a także wpływ regulatora na politykę taryfową w branży wod-kan w regionie i konsekwencje dla przedsiębiorstw, jak i wyzwania branży wynikające
z wdrażania dyrektyw unijnych.

Dopełnieniem wystąpień zaproszonych gości będą dwie debaty eksperckie: “Wyzwania, wymogi, ramy prawne a lokalna rzeczywistość branży komunalnej” oraz “Szanse i bariery rozwojowe przedsiębiorstw komunalnych w regionie”. Podczas tej drugiej spróbujemy zidentyfikować główne trendy kształtujące przyszłość przedsiębiorstw komunalnych
w regionie, uwzględniając aspekty demograficzne, technologiczne, ekonomiczne, jak
i regulacyjne. – Z jakimi kluczowymi wyzwaniami borykają się przedsiębiorcy w związku z tymi trendami, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, transformację cyfrową i rosnące oczekiwania społeczne? – pyta moderator debaty, Tomasz Szymkowiak, dyrektor ds. wydawnictw ABRYS.

Dialog w biznesie

– Dla pełnego ujęcia specyfiki regionu do udziału w wydarzeniu zdecydowaliśmy się zaprosić zarówno przedstawicieli samorządowych, jak i przedsiębiorców. Spotkanie dedykujemy całej branży komunalnej, dlatego w programie każdy znajdzie coś dla siebie. – zaznacza Judyta Więcławska, koordynatorka Forum.

Wśród gości Forum m.in.: Radosław Rzeźnik, zastępca dyrektora Departamentu Klimatu
i Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Zbigniew Rybczyński, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku, Marcin Joppek, członek zarządu Związku Producentów Paliw z Opadów i Biomasy (ZPPOB), Ewa Florczyk, właścicielka Funds for future, Michał Rżanek, prezes zarządu Piotrkowskich Wodociągów
i Kanalizacji, Łukasz Dryja, kierownik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie.

Na zwieńczenie obrad zaplanowano kolację bankietową z open barem, grą w kręgle oraz zabawą taneczną z dj’em, która będzie doskonałą okazją do nawiązania i zacieśnienia relacji podmiotów działających w regionie.

Wizyta studyjna

Na 4 grudnia br. zaplanowano wizytę studyjną w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie. Przedmiotem działalności ZUOK jest:
– mechaniczno-biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych – proces D13;
– sortowanie – przetwarzanie odpadów zmieszanych i odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów – proces R12;
– biologiczne przetwarzanie frakcji ulegającej biodegradacji wydzielonej ze zmieszanych odpadów komunalnych oraz innych odpadów ulegających biodegradacji poprzez proces D8;
– biologiczne przetwarzanie bioodpadów i innych odpadów ulegających biodegradacji selektywnie zebranych – proces R3;
– wytwarzanie odpadów w ramach eksploatacji poszczególnych instalacji oraz prowadzonych procesów przetwarzania;
– eksploatacja składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne – proces D5;
– rekultywacja składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne – kwatery A faza I.

Szczegółowy program wydarzenia i zapisy: radomsko.abrys.pl.

Idź do oryginalnego materiału