Grupa ORLEN podejmuje działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego. „ORLEN ogłosił nową strategię do 2035 roku, która pokazuje pragmatyczne podejście do założeń zrównoważonej transformacji energetycznej” – powiedział Jakub Ruszel z grupy ORLEN podczas gdańskiego kongresu PowerConnect Energy Summit.
Zrównoważona transformacja jako fundament strategii
Według strategii ORLEN, fundamentem osiągnięcia neutralności klimatycznej jest zrównoważona transformacja energetyczna, ograniczanie emisji oraz rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii oraz paliw – przy jednoczesnym zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego oraz cenowej przystępności produktów dla klientów indywidualnych i biznesowych.
Dialog z instytucjami unijnymi najważniejszy dla dekarbonizacji
– ORLEN dąży do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Jednocześnie podkreślamy konieczność stałego dialogu unijnych instytucji z sektorem energetycznym i przemysłowym. Tylko w ten sposób możliwe będzie prowadzenie procesów dekarbonizacyjnych w zrównoważony sposób – stwierdził Jakub Ruszel, dyr. wykonawczy ds. Zarządzania Ryzykiem i Zgodnością w ORLEN.
Uwarunkowania gospodarcze i technologiczne
Jak zapisano w dokumentach strategicznych ORLEN, neutralność klimatyczna w perspektywie 2050 r. powinna być realizowana w tempie uwzględniającym: ekonomiczną specyfikę poszczególnych krajów, kontekst geopolityczny, uwarunkowania technologiczne oraz koszty społeczne. Dopuszczenie pełnego katalogu zero- i niskoemisyjnych technologii pozwoli na obniżenie kosztów transformacji i zwiększenie jej efektywności – przy jednoczesnym utrzymaniu produkcji i miejsc pracy na terytorium Unii Europejskiej.
Wyzwania bezpieczeństwa energetycznego w regionie
– Mamy okres gigantycznych wyzwań związanych z potrzebą zachowania bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także wyzwań, na które musimy patrzeć z perspektywy tak mocnej firmy jak ORLEN, a także całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Traktujemy to łącznie jako dwa równolegle, wielokrotnie przecinające się, ogromne procesy – powiedział Jakub Ruszel.
Kapitałochłonne inwestycje w dekarbonizację
Jak podkreślali wielokrotnie analitycy ORLEN, projekty wykorzystujące technologie dekarbonizacyjne, będące często na wczesnym etapie rozwoju, są niezwykle kapitałochłonne, a ich rentowność niepewna. Według ekspertów ORLEN regulacje powinny stwarzać zachęty do inwestowania w pełen wachlarz technologii zero- i niskoemisyjnych.
Nowa strategia ORLEN do 2035 roku
– Widząc, jak ewoluuje proces związany z transformacją energetyczną, ORLEN ogłosił nową strategię do 2035 roku, która pokazuje jak w sposób pragmatyczny i uczciwy podejść do dekarbonizacji. Naszą rolą jest kooperacja z sektorem publicznym, pokazanie, jakie otoczenie regulacyjne jest ważne dla realizacji tej strategii w sposób odpowiedzialny, w sposób bezpieczny dla kraju i dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej – zaznaczył dyr. Ruszel.
Koszty i ryzyko a potrzeba regulacji
Unijne regulacje wprowadzają kary za brak realizacji założonych wymogów. Dla przedsiębiorstw ich wdrażanie wiąże się często z wysokimi i nieproporcjonalnymi ekonomicznymi kosztami, co może mieć negatywny wpływ na wyniki przedsiębiorstw, wzrost gospodarczy i dobrobyt obywateli. Dlatego – według analiz wielkiego biznesu – potrzebne są regulacje uwzględniające racjonalność ekonomiczną i zawierające zachęty inwestycyjne.
Potężne inwestycje w zieloną dekarbonizację
– Na najbliższe 10 lat założyliśmy inwestycje na poziomie 180 miliardów złotych w tzw. zielone dekarbonizacje. Z naszej perspektywy jasne jest, iż kierunki ewolucji grupy ORLEN nie są już wyznaczane tylko przez koncepcje i pomysły jakże kreatywnych komórek biznesowych, ale w dużej mierze są formułowane przez regulacje – z poziomu nie krajowego ale unijnego – powiedział Damian Fogel, dyr. Biura Regulacji Międzynarodowych ORLEN.
Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście geopolitycznym
Pandemia COVID-19 i pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę potwierdziły konieczność budowania łańcucha wartości na terytorium Unii i współpracy tak ogromnych koncernów jak ORLEN z wiarygodnymi partnerami. Strategie zakładają więc wspieranie krajowej produkcji paliw i budowy łańcucha wartości biopaliw, jak również wydobycia surowców kontrybuujących do transformacji energetycznej.
Rozwój farm wiatrowych a ceny energii
– Widzimy ten trend i dlatego nasza organizacja stara się w niego wpasować. Trend europejski pokrywa się również z trendem globalnym. I z naszej perspektywy jasne jest, iż powinniśmy dążyć do neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 roku – dodał dyr. Fogel.
Podczas gdańskiego kongresu PowerConnect Energy Summit podkreślano, iż przyjęte regulacje wymagają uzupełnienia o fundusze dedykowane poszczególnym regionom Unii Europejskiej. Powinny one wspierać budowę infrastruktury energetycznej oraz możliwości produkcyjnych dla kluczowych paliw i technologii dekarbonizacyjnych.
Energetyczna niezależność kluczem do stabilności
– Dziś inwestujemy ogromne kwoty w bezpieczeństwo, w niezależność, w autonomiczność. Interesuje nas energia oparta o własne zasoby. Będzie miało to wielki wpływ na gospodarkę. Polska energia wiatrowa to nie tylko mniejszy koszt dla odbiorców, ale także możliwość potężnego koła zamachowego dla wszelkich sektorów gospodarki – stwierdził Janusz Bil, prezes ORLEN Neptun.
Rola sprawiedliwej transformacji
W ocenie analityków grupy ORLEN niezbędna jest analiza skutków społecznych wdrażania wymagań wpływających na sytuację gospodarstw domowych w zakresie mobilności, ciepłownictwa indywidualnego czy dostępu do energii – szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej.
ORLEN jako lider transformacji energetycznej
ORLEN to zintegrowany koncern multienergetyczny, prowadzący działalność głównie w Europie Środkowej. Chce być liderem procesu transformacji energetycznej w regionie poprzez wdrażanie innowacyjnych i zrównoważonych technologii, koncentrując się w szczególności na nisko- i bezemisyjnym wytwarzaniu energii.
Źródło: PAP MediaRoom