Orlen ostrożny wobec odkrycia CEP na Bałtyku. Czeka na więcej danych o projekcie Wolin

enerad.pl 14 godzin temu

Orlen wstrzemięźliwy wobec doniesień o odkryciu złoża Wolin East

Central European Petroleum (CEP) poinformowało o odkryciu dużych zasobów ropy i gazu na Morzu Bałtyckim, niedaleko Świnoujścia. Zgodnie z deklaracjami spółki, otwór Wolin East 1 ujawnił obecność 22 mln ton ropy i kondensatu oraz 5 mld mł gazu o jakości handlowej. Wstępne szacunki wskazują, iż całkowity potencjał koncesji Wolin może sięgać aż 33 mln ton ropy i 27 mld mł gazu.

Pomimo skali odkrycia, Orlen nie ogłosił entuzjastycznego stanowiska wobec doniesień. W oświadczeniu prasowym spółka podkreśliła, iż dostępne publicznie informacje są zbyt ogólne, a brak szczegółów dotyczących odwiertu i badań sejsmicznych uniemożliwia rewizję wcześniejszych ocen projektu. Orlen zaznaczył również, iż jego strategia zakłada zwiększenie krajowego wydobycia gazu ziemnego do 4 mld mł do 2035 roku – jednak realizacja tego celu oparta jest na już znanych zasobach i koncesjach.

CEP szuka partnerów, Orlen nie mówi „nie”

Jak dowiedziała się PAP Biznes, przedstawiciele Orlenu interesowali się wynikami prac poszukiwawczych CEP już na etapie ich realizacji i zabiegali o spotkanie ze spółką. Do rozmów jednak nie doszło. Tymczasem CEP zapowiada rozpoczęcie poszukiwania partnerów do wydobycia – zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Prezes CEP, Rolf Skaar, podkreśla, iż odkrycie Wolin East to największe konwencjonalne złoże węglowodorów w historii Polski i jedno z największych w Europie ostatniej dekady. Według niego, produkcja z tej koncesji może choćby podwoić dzienne wydobycie ropy w Polsce oraz zwiększyć krajową produkcję gazu o około 20%. Dla przypomnienia – obecna krajowa produkcja ropy to zaledwie 16–18 tys. baryłek dziennie przy zapotrzebowaniu rzędu 700 tys. baryłek.

Odkrycie może zmienić krajobraz energetyczny Polski, ale nie od razu

Choć skala znaleziska budzi zainteresowanie rynku, jego zagospodarowanie wymaga czasu, inwestycji i analizy ryzyk. Koncesja Wolin obejmuje 593 km² i została wydana przez polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. CEP prowadziła prace poszukiwawcze w rejonie dolomitu głównego Ca2 oraz czerwonego spągowca, przeprowadzając m.in. profilowanie geofizyczne i testy złożowe.

Na obecnym etapie trudno ocenić, kiedy możliwe będzie rozpoczęcie wydobycia i jaka będzie jego skala. Wiele zależy od dostępności technologii, środowiskowych pozwoleń oraz uwarunkowań ekonomicznych. Ewentualne zaangażowanie dużego partnera, takiego jak Orlen, mogłoby przyspieszyć proces, ale jak widać – koncern podchodzi do projektu z ostrożnością.

Zobacz również:
  • Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku. CEP ujawnia szczegóły przełomowego odwiertu Wolin East
  • ORLEN dostarczy Ukrainie 140 mln mł gazu – czwarty kontrakt w 2025 roku
  • ORLEN kończy z rosyjską ropą. Od lipca 2025 region całkowicie niezależny

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału