Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów wzbogaciła się o nowe instrumenty: klarnet oraz zestaw perkusyjny, warte ponad 10 tys. zł. Zakupiono je dzięki dotacji z budżetu województwa małopolskiego, przyznanej w ramach konkursu grantowego gdowskiemu Stowarzyszeniu Historia i Tradycja.
Nowiutkie instrumenty dotarły do Gdowa w ostatnich dniach. Doposażenie orkiestry umożliwi ubarwienie jej występów oraz zaspokojenie potrzeb artystycznych mieszkańców. Pozwoli na integrację środowiska i uatrakcyjni gminę Gdów w oczach turystów – da im możliwość zapoznać się z lokalną kulturą oraz umiejętnościami lokalnych artystów.
– Orkiestra Dęta Gminy Gdów została wyposażona w klarnet i perkusję. Zakup instrumentów był możliwy dzięki wsparciu województwa małopolskiego na kwotę 11 tys. zł, z puli na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury (w ramach konkursu grantowego „Małopolskie Orkiestry Dęte 2024” – red.), na zadanie „Zakup instrumentów dla Orkiestry Dętej Gminy Gdów” – poinformowało Stowarzyszeniu Historia i Tradycja na swym profilu FB, prezentując także zdjęcia zakupionego sprzętu.
Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów działa od 1966 roku, od 15 lat (od 2009 roku) pod patronatem Centrum Kultury w Gdowie. Zespół jest laureatem wielu festiwalach i przeglądów, koncertuje nie tylko w regionie wielickim i Małopolsce, ale także za granicą. Popularyzuje muzykę marszową oraz rozrywkową, uświetniając występami uroczystości państwowe, lokalne, kościelne; orkiestra daje rocznie ok. 20 koncertów. Grupa ma charakter wielopokoleniowy, jej członkami są m.in. absolwenci Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdowie. Od prawie dwóch dekad, od 2006 roku, muzycy grają pod batutą kapelmistrza Adama Czyżowskiego, a prezesem orkiestry jest od lat Tadeusz Ciężarek.
Gdowskie Stowarzyszenie Historia i Tradycja, założone w 2018 roku, to grupa osób pasjonujących się lokalną historią, tradycją, dziedzictwem kulturowym. Cele stowarzyszenia, którego prezesem jest w tej chwili Bożena Malarczyk to m.in.: inspirowanie i wspieranie badań dotyczących historii gminy Gdów, organizowanie spotkań, odczytów, wystaw o problematyce społeczno-kulturalnej, różnorodne działania na rzecz lokalnej społeczności i popularyzacja gdowskiego regionu. Wśród dokonań Stowarzyszenia Historia i Tradycja są m.in.: oznaczenie dróżek, którymi wędrował Jan Paweł II, w czasie, gdy był wikarym w Niegowici, zbiórka funduszy na remont pomnika nagrobnego ks. Bartłomieja Jurgowskiego (proboszcza gdowskiej parafii, zmarłego w 1842 roku), pozyskanie dotacji na zakup mundurów dla Orkiestry Dętej Gminy Gdów.
zdjęcia: materiały Centrum Kultury w Gdowie (1), materiały Stowarzyszenia Historia i Tradycja (3)