Mateusz Morawiecki został wybrany na przewodniczącego Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Polityk odniósł się do tego wyróżnienia w mediach społecznościowych, wskazując również kierunki, które zamierza realizować w nowej roli.
Jednogłośny wybór
Decyzja o powierzeniu tej funkcji byłemu premierowi Polski zapadła jednogłośnie podczas zebrania kierownictwa EKR. Mateusz Morawiecki zastąpił na tym stanowisku premier Włoch, Giorgię Meloni, która postanowiła ustąpić i udzieliła poparcia Morawieckiemu.
Zmiany w kierownictwie partii wynikają z wewnętrznych uzgodnień w ramach europejskiej grupy konserwatystów. W ich ramach przedstawiciel włoskiej partii Bracia Włosi obejmie stanowisko wiceszefa EKR.
Czym jest EKR?
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy to ugrupowanie określane jako prawicowe, zrzeszające partie z różnych państw Europy. Prawo i Sprawiedliwość (PiS) należy do tej frakcji w Parlamencie Europejskim, która liczy w tej chwili 78 europosłów. Współprzewodniczącym frakcji jest Joachim Brudziński, wiceprezes PiS.
Priorytety Morawieckiego
Po wyborze na przewodniczącego Mateusz Morawiecki zamieścił na Facebooku wpis, w którym podziękował za zaufanie i podkreślił swoje zobowiązania wobec ugrupowania.
„Serdecznie dziękuję za jednomyślny wybór na przewodniczącego Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – szczególnie Giorgii Meloni za okazane wsparcie. Obiecuję, iż nie zawiodę Waszego zaufania!” – napisał.
Morawiecki podkreślił, iż Unia Europejska wymaga głębokich reform. „Świat nie czeka! Musimy ograniczyć biurokrację i postawić na innowacje” – zaznaczył.
Wśród swoich priorytetów wskazał również działania na rzecz zacieśnienia współpracy transatlantyckiej z USA, ale z poszanowaniem interesów europejskich. Wyraził stanowczy sprzeciw wobec nadmiernej centralizacji w UE, apelując o większy głos społeczeństw i suwerennych państw członkowskich.
„Let’s Make Europe Great Again!” – napisał były premier, deklarując obronę chrześcijańskich wartości, tradycji oraz kultury. Zaznaczył również, iż EKR będzie aktywnie bronić wolności słowa i sprzeciwiać się cenzurze.
„Wierzę, iż wspólnie możemy uczynić Europę miejscem bezpiecznym, dostatnim i opartym na suwerenności narodów” – dodał, kończąc wpis wezwaniem do wspólnego działania.
W poście pojawiło się również hasło „Let’s Make Europe Great Again!” z hashtagiem #MEGA, podkreślające optymistyczne podejście i ambicje nowego przewodniczącego.