Opóźnienia w wypłacie dodatków motywacyjnych dla pracowników MOPR w Piotrkowie Trybunalskim

2 dni temu
Zdjęcie: black twist pen on notebook


Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim przez kilka tygodni czekali na obiecane przez rząd dodatki motywacyjne. Posłanka Paulina Matysiak interweniowała w tej sprawie zarówno u Wojewody Łódzkiego, jak i w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Środki zostały ostatecznie przekazane pod koniec marca 2025 roku.

Programy wsparcia dla pracowników pomocy społecznej

Rządowy program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027” oraz program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027” zostały ustanowione uchwałami Rady Ministrów nr 62 i 63 z dnia 19 czerwca 2024 roku. W ramach programów pracownikom socjalnym, kuratorom oraz asystentom pieczy zastępczej przyznano dodatki motywacyjne w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie.

Interwencja poselska

Po otrzymaniu sygnałów od zaniepokojonych pracowników MOPR w Piotrkowie Trybunalskim, posłanka Paulina Matysiak z koła parlamentarnego Razem wystosowała interwencję do Wojewody Łódzkiej, Doroty Ryl. W piśmie posłanka zaznaczyła, iż pomimo oficjalnych decyzji o przyznaniu dodatków, do dnia sporządzenia interwencji środki te nie zostały wypłacone.

„Opóźnienie w realizacji wypłat wywołuje uzasadnione obawy wśród pracowników, którzy codziennie wykonują niezwykle odpowiedzialną i wymagającą pracę na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu” – napisała posłanka w swojej interwencji.

Matysiak zwróciła się z pytaniami do wojewody, dotyczącymi otrzymania i przekazania środków finansowych na realizację programu oraz terminu wypłat dla pracowników.

Odpowiedź Wojewody Łódzkiego

W odpowiedzi Wojewoda Łódzki poinformowała, iż decyzją Ministra Finansów z 6 lutego 2025 roku zostały przyznane z rezerwy celowej budżetu państwa środki finansowe w wysokości ponad 120 milionów złotych na realizację programu dofinansowania wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

Dodatkowo, decyzją z 13 lutego 2025 roku przyznano z rezerwy celowej budżetu państwa środki finansowe na kwotę prawie 21 milionów złotych z przeznaczeniem na realizację programu dofinansowania wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Wojewoda wyjaśniła, iż po otrzymaniu środków przygotowano odpowiednie regulaminy udzielania, wykorzystania i rozliczania dotacji celowej z budżetu państwa w ramach obu programów rządowych. Jednostki samorządu terytorialnego musiały złożyć oświadczenia o przyjęciu dofinansowania.

„Ww. oświadczenia zostały podpisane i przekazane przez Miasto Piotrków Trybunalski do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, w zakresie uchwały nr 62 – w dniu 14.03.2025 r. natomiast w zakresie uchwały nr 63 – w dniu 18.03.2025 r.” – czytamy w odpowiedzi wojewody.

Środki zostały przekazane

Najważniejsza informacja z odpowiedzi Wojewody Łódzkiego dotyczy faktu, iż środki finansowe zostały wypłacone w dniach 27-28 marca 2025 roku, czyli na kilka dni przed interwencją posłanki Matysiak.

Warto jednak zauważyć, iż posłanka Matysiak skierowała również interpelację do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pytając m.in. o wysokość środków przekazanych do poszczególnych województw oraz o to, czy wszystkie województwa otrzymały już środki z programu. Na tę interpelację nie ma jeszcze odpowiedzi.

Systemowe problemy z finansowaniem

Sytuacja w Piotrkowie Trybunalskim pokazuje, iż mimo dobrych intencji rządu, realizacja programów wsparcia dla pracowników pomocy społecznej może napotykać na przeszkody administracyjne i opóźnienia. Proces przekazywania środków od decyzji Ministra Finansów, przez Wojewodę, aż do samorządów i ostatecznie do pracowników jest złożony i czasochłonny.

Warto podkreślić, iż dodatki motywacyjne są istotnym elementem wsparcia dla pracowników socjalnych, którzy często pracują w trudnych warunkach i z osobami w kryzysowych sytuacjach życiowych. Regularne i terminowe wypłacanie tych dodatków jest najważniejsze dla utrzymania motywacji i zaangażowania tych osób w ich codzienną, wymagającą pracę.

Idź do oryginalnego materiału