

W związku z przypadającym dziś (15.07) Światowym Dniu bez Telefonu Komórkowego opolscy działacze Polski 2050 promują postulat o zakazie używania telefonów w szkołach i proponują szkolenia dla rodziców na temat higieny cyfrowej dzieci i młodzieży. Przypomnijmy, iż 27 czerwca partia Szymona Hołowni złożyła projekt ustawy regulującej korzystanie z telefonów komórkowych w podstawówkach. Politycy argumentują, iż wprowadzenie zakazu wpłynie korzystnie na dzieci i młodzież, ich relacje rówieśnicze, psychikę i pozwoli na większe skupienie się na nauce, a przez to – osiąganie lepszych wyników.
– Polska 2050 zdaje sobie sprawę, iż ten problem jest szerszy niż sam zakaz używania telefonów. Wymaga zarówno rozwiązań systemowych, ustawowych, jak i pracy u podstaw, co robimy jako region opolski – mówi Paweł Wantuch, przewodniczący zarządu regionu opolskiego Polski 2050.
– Celem ustawy jest ograniczenie uzależnienia dzieci od ekranów, poprawa ich koncentracji, funkcjonowania społecznego. Nowe przepisy obowiązywać mają w szkołach podstawowych i mają dawać narzędzia do uregulowania tej kwestii w statutach szkoły. Mają dać narzędzia dyrektorom szkół, aby takie ograniczenia korzystania ze telefonów w szkołach można było wprowadzić. Mam nadzieję, iż ta ustawa będzie systemowo wprowadzać również zmiany w mentalności rodziców, iż będą zastosowane również szerokie akcje uświadamiające na temat wpływu ekranów na rozwój dzieci, bo ten bardzo mocno ogranicza rozwój we wszystkich aspektach. Pracuję w szkołach, których obowiązuje zakaz używania telefonów podczas przerw. Dzieci korzystają z przerw, na przerwach są na podwórku szkolnym, na boisku, współpracują ze sobą, współdziałają, rozmawiają, tworzą relacje społeczne, które potem procentują również w takich kontaktach pozaszkolnych. Rozwijają się po prostu lepiej – uważa Dorota Fryc, członkini zarządu regionu opolskiego partii, która zawodowo zajmuje się pedagogiką, terapią integracji sensorycznej i logopedią.
– Apelujemy do wszystkich rodziców, aby zaczęli być dla swoich dzieci asekuracją, aby byli wsparciem, aby byli ochraniaczami, ponieważ wejście do internetu jest jak wejście do rwącej rzeki, a dziecko może zostać porwane nie w tą stronę, w którą chcielibyśmy, aby popłynęło – dodaje Kamil Szpajcher, członek zarządu regionu opolskiego partii.
Opolscy politycy Polski 2050 zapowiadają akcję informacyjną skierowaną do rodziców uczniów oraz bezpłatne szkolenia na temat bezpiecznego korzystania ze telefonów. Będą się one odbywać zarówno stacjonarnie w Opolu, w siedzibie partii, jak i online. Przedsięwzięcie ma objąć zasięgiem nie tylko województwo opolskie.
Paweł Wantuch, Dorota Fryc, Kamil Szpajcher:
autor: Anna Kurc