Oni powiększą... powierzchnię Polski. Gigantyczne inwestycje dodadzą nam hektarów

1 miesiąc temu
Wiecie, iż powierzchnia Polski rośnie? Jeszcze w tym roku zyska 36,5 hektarów w Porcie Gdańskim, za sprawą rozbudowy terminala kontenerowego T3 Baltic Hub. Planowane jest też jej poszerzenie kraju o terminal do obsługi Morskich Farm Wiatrowych.


Projekt T3 to trzecie nabrzeże głębokowodne na terenie Portu Gdańskiego, zwiększające możliwości przeładunkowe Baltic Hub o 1,5 mln TEU (jednostka pojemności w 20-stopowych kontenerach) do 4,5 mln TEU. Nowy terminal ma zostać otworzony w drugiej połowie 2024 roku, a prace nad nim przyśpieszają.

Jak powiększyć Polskę


Dodatkowe 36,5 hektarów powierzchni Polski ma uczynić Baltic Hub największym terminalem kontenerowym w Europie. Inwestycja wyniesie 470 mln euro (blisko 2 mld złotych) i, jak czytamy na stronie projektu, finansowana jest wyłącznie ze środków własnych terminala oraz środków pozyskanych od zewnętrznych kredytodawców.W jej ramach powstanie nabrzeże głębokowodne o długości 717 m i głębokości 18 m. Terminal powstanie na wodzie z dala od plaży, ale część infrastruktury towarzyszącej będzie na lądzie, w odległości 300 m od plaży Stogi.

Ta ma pozostać nietknięta i dostępna dla zwiedzających. Baltic Hub podkreśla, iż poważnie traktuje swoją odpowiedzialność za środowisko naturalne, stosując takie rozwiązania, jak przyjazne dla środowiska wyposażenie nabrzeża i portu czy użycie specjalnego betonu w celu zminimalizowania emisji CO2.

Jak informuje portal biznes.trojmiasto.pl, postęp prac budowalnych wynosi już 45 proc. Gotowa jest betonowa pokrywa nabrzeża północnego.

Nabrzeże do obsługi Morskich Farm Wiatrowych


To nie jedyne takie "powiększanie Polski" w regionie Portu Gdańskiego. Nieopodal terminala Baltic Hub ma powstać nowe nabrzeże do obsługi Morskich Farm Wiatrowych, powiększając nasz kraj o 21 hektarów.

Polski Fundusz Rozwoju informuje, iż inwestycja ma pozwolić na cumowanie statków instalacyjnych oraz zaopatrzeniowych dla terminali offshore o długości całkowitej do 170 metrów. Prace mają ruszyć w połowie 2024 roku, a zakończenie budowy przewidziane jest na 2026 rok.

Pierwsze turbiny wiatrowe mają wznieść się na Bałtyku na przełomie lat 2026-2027. Szacowana wartość inwestycji w energetykę wiatrową na morzu ma pochłonąć 130 mld zł. Jednym ze źródeł tej kwoty mają być środki z Krajowego Planu Odbudowy, druga część ma pochodzić z Funduszu Inwestycyjnego FIZAN. PFR planuje zainwestować 500 mln złotych.

"Do 2030 roku morska energetyka wiatrowa będzie zasilać w prąd rocznie ok. 8 mln gospodarstw domowych w Polsce" – informuje PFR.

Polskie inwestycje zauważone za granicą


Terminal Baltic Hub może nie być jedynym inwestycyjnym kolosem konkurującym z resztą Europy. Według publicysty z niemieckiego dziennika "Die Welt", Centralny Port Komunikacyjny ma potencjał, aby stać się poważnym rywalem dla niemieckich portów lotniczych. A wręcz zagrożeniem. Więcej przeczytacie na INNPoland.

Idź do oryginalnego materiału