10 grudnia br. miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej społeczność żydowską z Krasnegostawu, obywateli polskich zamordowanych przez niemieckiego okupanta.
Odsłonięcie tablicy jest ściśle związane z inicjatywą Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, który zainicjował program „Pamięć jest naszym obowiązkiem”. Celem programu jest upamiętnienie 80. rocznicy ” Akcji Reinhardt”.
Okupacja niemiecka w Krasnymstawie rozpoczęła się 14 lub 18 września 1939 roku. Żydzi 9 sierpnia 1940 r. dostali rozkaz, aby w ciągu trzech dni przeprowadzić się na Groblę – najbiedniejszą dzielnicę żydowską, bez elektryczności i centralnej instalacji wodociągowej. Powstałe w ten sposób, mieszczące się wzdłuż jednej ulicy, otwarte getto, było jednym z pierwszych, utworzonych w dystrykcie lubelskim. niedługo zabroniono jego opuszczania, jak również pojawiania się w centrum Krasnegostawu z powodów innych niż praca przymusowa. Przymusowi pracownicy żydowscy byli wykorzystywani przy porządkowaniu zniszczeń wojennych, a także przy budowie mostu na rzece Wieprz. W październiku 1942 r. getto w Krasnymstawie zlikwidowano. Wszyscy żyjący Żydzi w powiecie krasnostawskim zostali zebrani w getcie w Izbicy. Stamtąd wysłano ich do obozów zagłady, głównie do Sobiboru i Bełżca.
W uroczystościach odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żydów z Krasnegostawu udział wzięli m.in.: ks. Mieczysław Cisło biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej, Rabin Symcha Keller, członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak, starosta krasnostawski Janusz Szpak, wicestarosta Marek Nowosadzki, burmistrz Krasnegostawu Daniel Miciuła, prof. Sabina Bober – kierownik oddziału upamiętniania miejsc martyrologii w UMWL, ksiądz prałat Henryk Kapica, proboszczowie parafii krasnostawskich, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji kultury z tereny powiatu oraz młodzież ze szkół podstawowych.
Źródło i fot. Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie