Odpowiedzią Kanady na amerykańskie cła ma być kooperacja z UE, ustawa incydentalna trafiła na biurko prezydenta

4 godzin temu

Świat Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział zdecydowaną reakcję na trzy nowe pakiety ceł, które administracja Donalda Trumpa chce nałożyć na import z Kanady i Meksyku. Podkreślił, iż choć Kanada dąży do współpracy, będzie bronić swoich interesów i suwerenności. Pierwsze 25-procentowe cła na import mają wejść w życie 4 marca, a kolejne – m.in. na stal i aluminium – w połowie marca. Trudeau wskazał na możliwość przekierowania eksportu aluminium do Unii Europejskiej. Premierzy kanadyjskich prowincji zostali zaproszeni na rozmowy do Białego Domu.

Polska Senat przyjął tzw. ustawę incydentalną, która zakłada, iż o ważności wyborów prezydenckich w 2025 r. orzekać będzie 15 sędziów z najdłuższym stażem w Sądzie Najwyższym, zamiast Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Kancelaria Prezydenta sugeruje, iż Andrzej Duda może jej nie podpisać. Szefowa kancelarii Małgorzata Paprocka wskazała, iż prezydent konsekwentnie stoi „murem za sędziami” powołanymi po 2017 r. i trudno oczekiwać, by zaprzeczył swojemu stanowisku. Ustawa teraz czeka na decyzję głowy państwa.

Świat Donald Trump ogłosił, iż USA i Rosja uzgodniły natychmiastowe rozpoczęcie rozmów pokojowych dotyczących wojny w Ukrainie. Po rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem, prezydent USA skontaktował się z Wołodymyrem Zełenskim, który potwierdził gotowość do współpracy i dalszego dialogu. Trump zapowiedział, iż amerykańska delegacja, prowadzona przez wiceprezydenta J.D. Vance’a i sekretarza stanu Marco Rubio, weźmie udział w spotkaniu w Monachium. Kreml poinformował, iż Putin zaprosił Trumpa do Moskwy. Zełenski wyraził ostrożność wobec bezpośrednich rozmów Rosji i USA.

Śląskie Mimo braku śniegu, dzieci w Katowicach mogą cieszyć się zimową zabawą – tor saneczkowy w Parku Kościuszki został otwarty na początek ferii w województwie śląskim. Dzięki rewitalizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego i współpracy MOSiR-u tor został pokryty igielitem, a zmrożony lód z lodowisk uzupełnia jego nawierzchnię. W sobotę, 15 lutego, odbędą się zawody na najdłuższy i najszybszy zjazd. Tor znajduje się obok kościoła św. Michała i jest dostępny dla wszystkich, pod warunkiem używania plastikowego sprzętu.

Śląskie Pszczyński Alarm Smogowy inauguruje 20 lutego 2025 r. kampanię edukacyjno-informacyjną „Koniec ery kopciuchów”. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie i rozpocznie się odsłonięciem „antypomnika” – symbolu ostatniego „kopciucha”. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców przed obowiązkową wymianą pozaklasowych kotłów do końca 2025 r. W ramach projektu zaplanowano m.in. produkcję filmów i memów, warsztaty artystyczne dla seniorów oraz raport o liczbie „kopciuchów” w regionie. Patronat nad inicjatywą objęli Starosta Pszczyński i Burmistrz Pszczyny.

Śląskie Organizacje pracodawców zrzeszone w Radzie Dialogu Społecznego zaapelowały do premiera Donalda Tuska oraz ministra Macieja Berka o wycofanie przepisów nakładających obowiązek zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę w przypadku agencji pracy tymczasowej. Choć rząd zapowiadał usunięcie tego wymogu, przez cały czas figuruje on w projekcie ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców. Przedsiębiorcy argumentują, iż regulacja ogranicza elastyczność rynku pracy, może zwiększyć szarą strefę i zmniejszyć atrakcyjność Polski dla migrantów zarobkowych. Apel podpisały m.in. BCC, Konfederacja Lewiatan i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Idź do oryginalnego materiału