Odlotowa, „zeroemisyjna” impreza w Mosznej

1 rok temu

Piknik ekologiczny w Mosznej

Organizatorem wydarzenia, które odbyło się 19 września na zamkowych błoniach na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, było stowarzyszenie „Sukces po Opolsku”, działające w Mosznej. Jak podkreśla, Łukasz Kosiński, prezes stowarzyszenia, piknik to nie tylko podsumowanie, to również nagroda dla najbardziej aktywnych uczestników projektu.

Było ich znacznie więcej, bo udział w kampanii, która trwała już od wiosny 2022 roku, wzięło ponad 150 szkół z całego województwa. Nie mówiąc już o tym, iż dodatkowo organizowano też warsztaty i działanie edukacyjne skierowane do dorosłych.

– Podczas pikniku odbywał się finał konkursu piosenki ekologicznej. Wcześniej były eliminacje, a we wtorek utwory były prezentowane są na żywo przez wykonawców przed jurorami. Dodatkowo zorganizowaliśmy warsztaty ekologiczne i grę terenową. W jej trakcie grupy wędrowały od stanowiska do stanowiska, wykonując różne zadania i zbierając pieczątki w specjalnych paszportach – mówił prezes Łukasz Kosiński.

Dodatkowo dzieci malowały też obrazy – oczywiście, o tematyce ekologicznej – mogły zobaczyć z bliska, jak działa śmieciarka i jak segreguje śmieci, miały też do dyspozycji dmuchańce i wiele innych atrakcji oraz poczęstunek. Ten ostatni serwowany był całkowicie bez opakowań sztucznych, a zatem, jak podkreślali organizatorzy, impreza była „zeroemisyjna”. Uczestnicy bawili się odlotowo, a większość zabaw była pouczająca i rozwijająca talenty, wiedzę i umiejętności.

Dzieci zachwycone

– Dzieciom podoba się tu praktycznie wszystko, a najbardziej sam zamek, który przy okazji postanowiliśmy zwiedzić – mówiła Halina Brodziak, opiekunka uczniów z opolskiej ”Piątki”. – Bardzo interesująca była gra terenowa, choć, co warto zauważyć, ten piknik to nie tylko zabawa i ekologia, dzieci uczą się tu też pozytywnej rywalizacji i integrują się.

O recyklingu dużo mówiono, ale także śpiewano. Co warte podkreślenia, niektóre piosenki dzieci komponowały same lub z pomocą rodziców i nauczycieli. Dziewięcioletniemu Dominikowi i jego koledze Frankowi ze szkoły w Gorzowie Śląskim pomógł tata Sławomir Środa. Chłopcy zaśpiewali utwór ”Top ekologia” i porwali publiczność do tańca, zajęli drugie miejsce na podium w kategorii zespoły klas I- III. W sumie kategorie były cztery, a nagród wiele i to bardzo atrakcyjne: zestawy do karaoke, profesjonalne głośniki, mikrofony studyjne, gimbale i inne. Było więc o co zawalczyć.

Każdy znalazł coś dla siebie

Projekt „Mamy rady na odpady” oferował jednak atrakcje nie tylko uzdolnionym wokalnie. Tu każdy mógł znaleźć coś dla siebie i każdy mógł wygrać cenne nagrody. Uczniowie szkoły w Przechodzie zdobyli pierwsze miejsce w konkursie plastycznym, tworząc wspólnie ponaddwumetrową rzeźbę ze starych butelek i nakrętek, obrazującą dyskobola.

– Robiliśmy to przez kilka lekcji, całkiem fajnie wyszło – powiedzieli Kacper Krzyżowski i Oskar Pasek. – Wszyscy dostaliśmy aparaty fotograficzne, a także piłki, gry planszowe, bidony, starsi uczniowie też zajęli różne miejsca, robili rzeźby indywidualnie i też mieli nagrody. Warto brać udział w takich projektach…

Wiedzą o tym też uczniowie z małej szkoły w Zielinie, którzy w ramach projektu zdobyli II miejsce w Polsce w zbiórce baterii – zebrali 1501 kilogramów. Oni też zgarnęli nagrody.

– Do projektu zgłosiliśmy się całą szkołą na początku poprzedniego roku szkolnego, zaczęliśmy nasze działania od sprzątania świata, czyli najbliższej okolicy – wspominała nauczycielka Regina Schichter. – Już na samym początku dostaliśmy koszulki z logo projektu i rękawiczki, a potem było tylko ciekawiej. Były organizowane zajęcia o treści ekologicznej, spektakle teatralne, dzieci dostały książeczki, w czasie wakacji też nie próżnowaliśmy, przygotowywaliśmy piosenki… Jednym słowem, dla dzieci było to bardzo atrakcyjna forma edukacji, a najbardziej się ucieszyły, iż mogły przyjechać na ten piknik.

Inicjatorem i pomysłodawcą projektu „Mamy rady na odpady” jest marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Kampania edukacyjna była współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.

– Od wiosny ubiegłego roku prowadzone były różne konkursy, szkolenia, publikacje, warsztaty – wymienia Teresa Kiecoń, kierownik projektu.- Celem projektu były działania edukacyjne, dotyczące prawidłowego postępowania z odpadami i prawidłowej segregacji. Takich działań nigdy nie jest zbyt wiele i na pewno będą one kontynuowane, choć na ten moment trudno powiedzieć jeszcze, w jakiej formule.

Idź do oryginalnego materiału