
W Oświęcimiu zadebiutowała nowa książka, która rzuca światło na historię pierwszych więźniów funkcyjnych obozu Auschwitz. Czy to możliwe, iż wśród nich byli ludzie o złożonych losach, których historie wciąż czekają na odkrycie?
- Oświęcim i tajemnice pierwszych więźniów funkcyjnych
- Badania i odkrycia w Muzeum Auschwitz-Birkenau
Oświęcim i tajemnice pierwszych więźniów funkcyjnych
Właśnie ukazała się publikacja autorstwa Andrzeja Domagały, zatytułowana „Należał do przeciętnie złych…”. Książka ta szczegółowo opisuje losy tzw. „pierwszej trzydziestki” – grupy niemieckich więźniów, którzy trafili do Auschwitz 20 maja 1940 roku, tuż przed deportacją pierwszego transportu Polaków. To nie tylko historia o przeszłości, ale także próba zrozumienia mechanizmów władzy w obozie.
Badania i odkrycia w Muzeum Auschwitz-Birkenau
Monografia jest efektem kilkuletnich badań autora, który korzystał z archiwów zarówno polskich, jak i niemieckich. Wśród źródeł znalazły się m.in. Archiwum Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. Jak podkreśla Domagała:
- Niniejsza publikacja to przede wszystkim próba weryfikacji funkcjonujących do tej pory błędnych teorii dotyczących pierwszych funkcyjnych więźniów niemieckich w Auschwitz.Książka przedstawia nie tylko brutalne oblicze obozowego życia, ale również bardziej ludzkie aspekty zachowań więźniów funkcyjnych. Ich postawy były różnorodne – od okrucieństwa po solidarność z innymi więźniami. Publikacja stanowi istotny wkład w badania nad historią Auschwitz i może zmienić dotychczasowe spojrzenie na te wydarzenia.
Książkę „Należał do przeciętnie złych… Śladem pierwszych trzydziestu więźniów funkcyjnych z KL Auschwitz” można nabyć w Muzeum oraz w księgarni online. To lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych historią tego miejsca oraz losami ludzi, którzy tam się znaleźli.
Wg inf z: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu