„Oddech Marsa i Eksploracja Kosmosu”. Przyjdź na spotkanie z amerykańskim astronautą

1 tydzień temu

W sobotę, 14 września Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego stanie się miejscem, gdzie nauka i kosmos połączą siły, aby przybliżyć tajemnice Wszechświata oraz przyszłość eksploracji Marsa.

Wydarzenie „Oddech Marsa i Eksploracja Kosmosu” przyciągnie czołowych ekspertów, a głównym prelegentem będzie Jeffrey Hoffman, amerykański astronauta, profesor MIT, który zasłynął z udziału w pięciu misjach kosmicznych NASA oraz kluczowych operacjach na orbicie. Jako członek załogi NASA został pierwszym astronautą, który spędził 1000 godzin na pokładzie wahadłowca kosmicznego.

Wykłady otworzy prof. Sebastian Szybka, który wprowadzi nas w fascynujący świat kosmologii, omawiając pojęcia związane z Wielkim Wybuchem oraz pierwotną osobliwością. Jego prezentacja „Narodziny Wszechświata” rzuci nowe światło na pytania o początki kosmicznej ewolucji.

Następnie dr Michał Drahus, podczas prelekcji „HYADES – kosmiczna misja UJ” przedstawi projekt, który realizuje budowę teleskopu kosmicznego zdolnego do badania wodoru i deuteru wokół komet i planetoid. Ten teleskop dostarczy bezprecedensowych danych na temat składu izotopowego wody w Układzie Słonecznym i pomoże rozwiązać zagadkę pochodzenia wody na Ziemi.

Kulminacją spotkania będzie wykład prof. Jeffreya Hoffmana, który omówi eksperyment MOXIE, przeprowadzony na Marsie w ramach misji NASA Perseverance. MOXIE, przekształcając marsjański dwutlenek węgla w tlen, otwiera nowe możliwości dla przyszłych załogowych misji na Czerwoną Planetę. Profesor Hoffman przedstawi również plany związane z dalszymi badaniami i wykorzystaniem robotów w eksploracji kosmosu.

Po naukowej uczcie z prof. Hoffmanem odbędzie się debata, w której wezmą udział wszyscy prelegenci. Publiczność będzie miała okazję zadać pytania i uczestniczyć w dyskusji na temat przyszłości kosmicznych badań.

W trakcie wydarzenia będzie można również zobaczyć pokazy łazików marsjańskich, tunelu aerodynamicznego oraz zapoznać się z pracą naszego Planetary Lab i badaniami Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ.

Partnerami wydarzenia są: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ, Planetary Lab oraz Fiction Lab.

Liczba miejsc ograniczona

Idź do oryginalnego materiału