Od 7 lipca na 30 dni wracają kontrole na granicy Polski z Niemcami i Litwą

7 godzin temu
Zdjęcie: Granica polsko-niemiecka Fot. PAP/Krzysztof Ćwik


Od 7 lipca na 30 dni wrócą kontrole na granicy z Niemcami i Litwą – wynika z rozporządzenia MSWiA, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Na granicy polsko-niemieckiej działać będą 52, a na granicy polsko-litewskiej 13 przejść granicznych.

Szef rządu Donald Tusk wyjaśnił we wtorek (1 lipca), iż tymczasowe przywrócenie kontroli na tych granicach jest konieczne, by zredukować niekontrolowane przepływy migrantów. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem od 7 lipca do 5 sierpnia na granicy państwowej z Republiką Federalną Niemiec i z Republiką Litewską przywrócona zostanie kontrola graniczna osób.

Zakres tej kontroli ma być dostosowany do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z „wystąpieniem poważnego zagrożenia nielegalną imigracją”.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Funkcjonariusz czy członek patrolu obywatelskiego? Policja radzi, co robić w razie wątpliwości

3 lipca 2025

o ile nie mamy pewności, iż osoba, która zatrzymuje nas do kontroli faktycznie jest funkcjonariuszem publicznym, należy wezwać ją do okazania legitymacji służbowej, a o ile mamy podejrzenie, iż nim...

Czytaj więcejDetails

W uzasadnieniu do rozporządzenia podano, iż potrzeba przywrócenia kontroli wynika z analizy sytuacji migracyjnej. Z danych MSWiA wynika, iż od 1 stycznia do 29 czerwca 2025 r. na odcinku granicy polsko-białoruskiej zanotowano 15 022 próby jej nielegalnego przekroczenia. Z tej liczby ok. 5 proc. osób pokonało barierę lub w innym miejscu przekroczyło granicę i nie zostało ujętych bezpośrednio na linii granicy państwowej. Resort podkreśla, iż presja na granicę polsko-białoruską zmalała, ale wzrosła na Litwie i Łotwie.

Według MSWiA służby litewskie odnotowały ponad trzykrotny wzrost presji migracyjnej, a służby łotewskie – ponad dwukrotny. To zaś przekłada się na wzrost liczby cudzoziemców zatrzymywanych na granicy Polski z Litwą. W tym roku, do 29 czerwca, polska Straż Graniczna zatrzymała tam 412 cudzoziemców – to liczba zbliżona do zatrzymanych w całym zeszłym roku (432).

Na granicy polsko-niemieckiej od 1 stycznia do 29 czerwca br. zanotowano ponad 4,6 tys. nielegalnych wjazdów do Republiki Federalnej Niemiec. Najwięcej dokonali ich obywatele Ukrainy (ok. 40 proc.). Pozostałe osoby pochodziły m.in. z Afganistanu, Somalii, Syrii, Gruzji i Kolumbii.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Parlamentarzyści PiS z kontrolą poselską w Straży Granicznej

3 lipca 2025

Sejm powinien przyjąć ustawę o ograniczeniu przyjmowania do Polski cudzoziemców z państw trzecich - przekonywali w Zgorzelcu posłowie PiS: Elżbieta Witek, Paweł Hreniak i Szymon Pogoda, którzy przeprowadzili kontrolę...

Czytaj więcejDetails

Według danych MSWiA ponad 850 migrantów, którzy w tym roku nielegalnie wjeżdżali z Polski do Niemiec, to osoby z historią podróży przez Białoruś.

Resort zaznaczył, iż tymczasowa kontrola graniczna na polsko-niemieckim odcinku jest również podyktowana potrzebą dokonywania weryfikacji prawnych przesłanek warunkujących ewentualne przyjęcie migrantów od strony niemieckiej. Zwłaszcza w świetle obranej przez stronę niemiecką od 8 maja 2025 r. praktyki stosowania prawa azylowego, polegającej na nieprzyjmowaniu wniosków o ochronę międzynarodową od cudzoziemców, którzy przybyli na terytorium Niemiec z innego państwa członkowskiego, a następnie stosowaniu wobec tych osób odmów wjazdu.

Niemcy wprowadziły kontrole na granicy z Polską w październiku 2023 r., celem miało być powstrzymanie nielegalnej migracji. Zgodnie z obowiązującym prawem ta kontrola powinna skończyć się we wrześniu. Premier powiedział we wtorek, iż doszły do niego informacje o tym, iż Niemcy zdecydowały się ją przedłużyć. Ściślejsza kontrola skutkuje zwiększoną liczbą zawracanych do Polski migrantów próbujących przekroczyć granicę mimo niespełniania warunków wjazdu i pobytu w RFN.

Na niektórych odcinkach granicy polsko-niemieckiej pojawiły się osoby związane z tzw. Ruchem Obrony Granic, powołanym przez Roberta Bąkiewicza. Członkowie tego ruchu deklarują, iż „pilnują granicy przed osobami próbującymi ją nielegalnie przekroczyć”. Wzmożonych działań rządu w związku z sytuacją na granicy domagali się politycy opozycji.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Sytuacja na granicy z Niemcami. Merz zabiera głos

1 lipca 2025

Niemcy mają z Polską bliską współpracę w sferze kontroli granic - oznajmił we wtorek (1 lipca) kanclerz Niemiec Friedrich Merz na konferencji prasowej w Berlinie, podczas spotkania z premierem...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

LUBUSKIE

Caritas: oświadczenie ws. noclegów dla migrantów

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dementuje informacje w sprawie miejsc zbiorowego zakwaterowania dla cudzoziemców. Organizacja wydała oświadczenie w tej sprawie.– Nie prowadzimy miejsc recepcyjnych dla migrantów, noclegowni ani innych miejsc zbiorowego...

Czytaj więcejDetails

Polecamy

LUBUSKIE

Migranci w zielonogórskiej noclegowni.? Sprawdzamy jak wygląda sytuacja

Czy do zielonogórskiej noclegowni dla osób w kryzysie bezdomności trafiają nielegalni migranci? Pytaliśmy dziś o to w Radiu Zielona Góra...

Czytaj więcejDetails

Tusk: Nie pozwolimy sparaliżować Straży Graniczej

2 lipca 2025

PiS z kontrolą poselską na granicy

2 lipca 2025

Gangsterzy porywają imigrantów dla okupu. W areszcie trzy osoby

2 lipca 2025

Przygotowania do kontroli na polsko-niemieckiej granicy

2 lipca 2025

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Śmierć 24-latki z Torunia. Ustalono wstępną przyczynę zgonu

3 lipca 2025

Uraz mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok była przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca -...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału