Od 1 października kultura niemiecka dla wszystkich

2 godzin temu

W sumie w ramach 21. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim odbędzie się około 40 wydarzeń. W takich miastach jak Opole, Krapkowice, Strzelce Opolskie, Głuchołazy, Kamień Śląski i Biedrzychowice.

Dni Kultury Niemieckiej są stałym elementem opolskiej sceny kulturalnej i od lat przyciągają miłośników literatury, muzyki, sztuki oraz teatru. To także okazja, aby przypomnieć o bogatym dziedzictwie niemieckim naszego regionu. Stanowi ono integralną część jego tożsamości.

Kultura zachęca do spotkania

– Cieszę się, iż po raz kolejny możemy mieszkańców Opola i województwa Opolskiego zaprosić na cykl wydarzeń związanych z Dniami Kultury Niemieckiej. Kultura musi żyć i musi zachęcać do spotkania się z nią. I dlatego bardzo się cieszę, iż po raz kolejny wsparło nas tylu partnerów z całego regionu – mówi przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim, Rafał Bartek.

Inauguracja tegorocznych obchodów odbędzie się 4 października o 19:00 w Filharmonii Opolskiej. Wtedy rozpocznie się uroczysty koncert otwierający to wydarzenie.

W programie: Felix Mendelsohn-Bartholdy: Uwertura do „Snu nocy letniej” oraz Koncert skrzypcowy e-moll, op. 84, a także III Symfonia F-Dur, op. 90 Johannesa Brahmsa. Tego samego dnia o 12.30 w Sali nr 20 Collegium Civitas UO (przy ul. Katowickiej 89) debata o roli mniejszości narodowych i etnicznych w polskiej demokracji. W dyskusji wezmą udział: prof. dr hab. Krzysztof Zuba, UO; prof. dr hab. Sławomir Łodziński, UW; Ryszard Galla, doradca marszałka Sejmu ds. mniejszości narodowych i etnicznych; dr Grzegorz Kuprianowicz, wiceprzewodniczący Komisji Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przedstawiciel mniejszości ukraińskiej.

Już od 1 października mieszkańcy Opola będą mogli uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach. Takich jak otwarcie wystawy książek z dawnej Biblioteki Miejskiej w Opolu (ze zbiorów MŚO) w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz wykład Thomasa Konhäusera połączony z otwarciem wystawy „Architektura ceglana w regionie Morza Bałtyckiego” w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce. Ponadto wystawa „Michael Ende. Życie i twórczość w faktach i obrazach” w WBP Opole.

Dla dorosłych i dla dzieci

W programie Dni znajdziemy również koncerty takich artystów jak Piotr Lempa, Oskar Koziołek-Goetz oraz pianista Johannes von Ballestrem, wystawa zatytułowana „Odkrywcy, badacze, prehistorycy. Z dziejów archeologii na Górnym Śląsku” w Muzeum Śląska Opolskiego. Nie zabraknie także wydarzeń dla najmłodszych, takich jak spektakl Teatru z Koblencji w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, warsztaty św. Marcina, lekcje biblioteczne czy noc strachów „Gruselnacht” w Bibliotece Eichendorffa. Młodzież będzie mogła wziąć udział w grze miejskiej Stadtrallye organizowanej przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Jak również w warsztatach i konkursach. Na przykład Powiatowe Dyktando w Języku Niemieckim w Strzelcach Opolskich.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji będzie Seminarium Śląskie, organizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w dniach 28-30 października 2024.

Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału