Podczas lustracji terenowej w rezerwacie przyrody Bagno Nadrowskie leśnicy zaobserwowali coś niecodziennego, samicę żółwia błotnego składającą jaja.
Niestety żółwica wybrała sobie wyjątkowo niebezpieczne miejsce, na skraju drogi, przez co złoże narażone było na zniszczenie.
Po analizie i ocenie zagrożenia przez Regionalną Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, podjęto decyzję o zabezpieczeniu i przeniesieniu jaj. Ku zaskoczeniu leśników w złożu była rekordowa liczba 23 jaj! które z wymaganą precyzją i ostrożnością zostały wyjęte i przewiezione do inkubacji przez osobę do tego uprawnioną.
– Podjęte działania znacznie zwiększają szansę na rozwój i przeżycie młodych żółwików. Po wykluciu wszystkie powrócą do rezerwatu – podkreśla olsztyńska Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

1 dzień temu













