Obecna liczba migrantów w kraju jest graniczna. Polska popełni błędy innych państw?

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. PAP


10 lat temu mieliśmy 100 tys. migrantów w Polsce, dziś to 2,5 mln osób. Musimy się zastanowić, czy nie naruszamy spójności społecznej. Wydaje mi się, iż ta liczba jest chwilowo graniczna – powiedział we wtorek (15 października) w TVN24 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk, który pracował nad strategią migracyjną rządu Donalda Tuska.

Rządową strategią migracyjną na lata 2025-2030 „Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo” we wtorek zajmie się Rada Ministrów. Główne kierunki działań wskazane w strategii migracyjnej rządu dotyczą: dostępu do terytorium Polski; dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej; dostępu do rynku pracy; migracji edukacyjnych; integracji; obywatelstwa i repatriacji; kontaktu z diasporą.

W ocenie wiceszefa MSWiA w 2030 r. polski rynek pracy będzie potrzebował podobnej liczby pracowników z zagranicy co dziś. Podkreślił, iż o ile Polska zdecydowałaby się na „radyklany wzrost migracji zarobkowej”, to mogłaby przy tym popełnić te same błędy, co inne państwa, które otworzyły szeroko swoje rynki pracy.

Pytany o zapowiedziany w sobotę przez premiera Donalda Tuska mechanizm czasowego terytorialnego prawa do azylu, którego możliwość zastosowania przewiduje strategia migracyjna Maciej Duszczyk wyjaśnił, iż nie oznacza to wypowiedzenia konwencji czy przepisów międzynarodowych.

– Chodzi o to, żeby w negatywnym scenariuszu mieć jakiś instrument, który pozwoli nam mieć kontrolę nad granicą

– wyjaśnił wiceminister.

Podkreślił, iż możliwość zawieszania azylu ma dać państwu możliwość reagowania na różnego rodzaju scenariusze, które wobec polskiej granicy powstają w Rosji i Białorusi.

– Musimy bardzo odpowiedzialnie myśleć o polityce migracyjnej. (…) Musimy bardzo poważnie wziąć to pod uwagę, żeby taki bezpiecznik, takie rozwiązanie w polskim prawie mieć. Powiem więcej, w prawie europejskim powinniśmy mieć takie rozwiązanie, ponieważ to nie tylko i wyłącznie kwestia Polski

– powiedział.

Wyjaśnił również, iż na obecnym etapie propozycja dotycząca zawieszania prawa do azylu jest koncepcją, którą trzeba dopiero „legislacyjnie ułożyć”.

Polecamy

KRAJ I ŚWIAT

Tusk: bezpieczeństwo nie będzie przedmiotem negocjacji z nikim

15 października 2024

Naszym prawem i naszym obowiązkiem jest ochrona polskiej i europejskiej granicy, jej bezpieczeństwo nie będzie przedmiotem negocjacji z nikim; jest to zadaniem do wykonania, i mój rząd to zadanie wykona...

Czytaj więcej

Burza w sprawie zawieszenia prawa azylowego. Premier Tusk pod ostrzałem

14 października 2024

Premier: Tarcza Wschód rusza na serio, rozmowy o jej wspófinansowaniu niedługo w Brukseli

14 października 2024

Strategia wobec nielegalnej migracji „Odzyskać kontrolę – zapewnić bezpieczeństwo”

12 października 2024

Parlamentarny Zespół ds. Nielegalnej Imigracji na spotkaniu w Świecku

3 października 2024
Idź do oryginalnego materiału