„Nymphaea Aurora” gotowa do wypłynięcia – pierwszy na świecie morski projekt łączący energię wiatrową i słoneczną powstaje w Holandii

enerad.pl 1 dzień temu

Przełomowa instalacja offshore solar gotowa do montażu na morzu

W Porcie Amsterdam zakończono montaż pływającej farmy fotowoltaicznej „Nymphaea Aurora”, opracowanej przez Oceans of Energy. Instalacja, większa niż boisko piłkarskie, została zmontowana w zaledwie trzy dni. Jeszcze tego lata zostanie przetransportowana na farmę wiatrową Hollandse Kust Noord, gdzie po raz pierwszy w historii połączone zostaną dwa źródła energii odnawialnej – wiatr i słońce – na pełnym morzu.

Projekt realizowany jest wspólnie z operatorem farmy – spółką CrossWind (joint venture Shell i Eneco). Hollandse Kust Noord, zlokalizowana 18,5 km od wybrzeża Holandii, funkcjonuje od grudnia 2023 roku i ma moc 759 MW. Dodanie pływających modułów PV ma zwiększyć elastyczność i produkcję energii, zwłaszcza w okresach bezwietrznych.

Morska fotowoltaika – technologia inspirowana naturą

Nazwa instalacji – „Nymphaea Aurora” – nawiązuje do nenufarów, które – podobnie jak moduły PV Oceans of Energy – unoszą się na powierzchni wody. Zdaniem Allarda van Hoekena, założyciela i CEO firmy, kluczową innowacją projektu jest możliwość skalowania pływających konstrukcji na poziomie wody przy minimalnym zużyciu materiałów. Technologia ta może zrewolucjonizować sposób pozyskiwania energii odnawialnej na morzach i oceanach.

Wsparcie instytucji publicznych i potencjał eksportowy

Projekt „Nymphaea Aurora” został ciepło przyjęty przez holenderskie władze. Przedstawiciele Ministerstwa Polityki Klimatycznej i Zielonego Wzrostu podkreślają, iż fotowoltaika morska może odegrać istotną rolę w redukcji emisji i rozwoju krajowego przemysłu. RVO (Holenderska Agencja Przedsiębiorczości) wskazuje, iż integracja offshore solar z koncesją offshore wind to dowód na skuteczność narodowej polityki innowacyjnej.

Holandia staje się pionierem w morskiej fotowoltaice dzięki połączeniu kompetencji morskich, innowacyjności oraz współpracy sektora publicznego z prywatnym. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, projekt ma potencjał do budowy globalnej przewagi technologicznej i eksportu know-how.

Zobacz również:
  • Glamox oświetli Hornsea 3 – największą morską farmę wiatrową na świecie
  • Włochy stawiają na pływające farmy PV – 50 MW w nowym przetargu GSE
  • Francja ma największą pływającą elektrownię PV w Europie – 74,3 MWp

Źródło: Oceans of Energy

Idź do oryginalnego materiału