Ustępująca minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser spodziewa się, iż w 2025 r. liczba osób ubiegających się o azyl będzie najniższa od ponad dekady. – jeżeli nielegalna migracja będzie przez cały czas powstrzymywana w takim stopniu, w jakim udało nam się to w ciągu ostatnich dwóch lat, liczba wniosków o azyl w Niemczech może wynieść w tym roku około 100 000 – powiedziała polityk SPD gazecie grupy medialnej Funke. Według resortu spraw wewnętrznych, liczba wniosków o azyl była niższa niż 100.000 ostatni raz w 2012 roku.
W kwietniu złożono 8 840 wniosków o azyl; w tym samym okresie dwa lata temu było ich jeszcze prawie 20 000 – to spadek o 55 procent, jak wyliczyła Faeser. Do 30 kwietnia 2025 roku MSW odnotowało łącznie 42 460 wniosków o azyl.
Policja federalna prowadzi kontrole na wszystkich niemieckich granicach i od października 2023 roku zawróciła już ponad 53 000 osób – poinformowała Nancy Faeser, której stanowisko obejmie niebawem polityk CSU Alexander Dobrindt.
Wspólne europejskie działania
W ramach kontroli granic zatrzymano ponad 2 200 przemytników. – Wszystko to odbywa się we ścisłej współpracy europejskiej i w ramach prawa europejskiego – podkreśliła Nancy Faeser. – Jest to jedyny sposób, aby zapobiec niepowodzeniu tych środków przed sądem i jedyny sposób, aby były one skuteczne – dodała.
Faeser podkreśliła potrzebę dalszego wspólnego działania z krajami sąsiednimi w przyszłości. – Nowy wspólny europejski system azylowy będzie decydującym krokiem w dalszym ograniczaniu i silnej ochronie zewnętrznych granic UE – powiedziała polityk.
Dalsze zaostrzenia kontroli granicznych
Już od pierwszego dnia działania nowego rządu koalicyjnego CDU/CSU i SPD przyszły minister spraw wewnętrznych Alexander Dobrindt chce wprowadzić twardsze podejście w kwestii migracji. – Pierwsze decyzje zostaną podjęte po objęciu urzędu w najbliższą środę – zapowiedział Dobrindt w gazecie "Bild am Sonntag". Jak dodał: "Kontrole graniczne zostaną zintensyfikowane, a liczba odmów zostanie zwiększona". Podkreślił jednocześnie, iż nie będzie zamykania granic.
– Liczby dotyczące nielegalnej migracji muszą spaść – argumentował polityk CSU. – Aby humanitaryzm i porządek mogły iść w parze, potrzebne są kontrola, jasność i konsekwencja. W tym celu przygotowujemy decyzje na poziomie krajowym i europejskim – podkreślił Dobrindt.
Jak podaje gazeta oprócz 11 000 funkcjonariuszy policji federalnej, którzy są w tej chwili zaangażowani, planuje się oddelegowanie dodatkowych kilku tysięcy funkcjonariuszy w celu wzmocnienia kontroli granicznych.
Większy nadzór z powietrza
Również kraje związkowe wspierają kontrole graniczne. Minister spraw wewnętrznych Badenii-Wirtembergii Thomas Strobl (CDU) zapowiedział "dalsze znaczne zwiększenie kontroli w obszarze przygranicznym przez policję landową". Policja landowa jest już w akcji, zwłaszcza przy granicy ze Szwajcarią, przeprowadzając kontrole drogowe i rewizje. Wzmożono również obserwację z powietrza.
Kontrole tylko na czas określony
W najbliższy wtorek (6.05.2025) przewodniczący CDU Friedrich Merz ma zostać wybrany na kanclerza w Bundestagu. Przyszły szef Urzędu Kanclerskiego Thorsten Frei (CDU) ponownie zapowiedział ostatnio zaostrzenie kontroli granicznych już od pierwszego dnia nowego rządu.
Frei zaznaczył jednak, iż zaostrzone kontrole graniczne muszą być ograniczone do możliwie najkrótszego okresu. – Ponieważ nie chcemy na stałe ograniczać swobody przemieszczania się w UE ani zawieszać układu z Schengen – stwierdził polityk CDU. Jako kraj tranzytowy i gospodarcza potęga to właśnie Niemcy szczególnie ucierpiałyby na długotrwałych kontrolach granicznych.