Nowy lider w programie Czyste Powietrze [RANKING]

7 miesięcy temu

Polski Alarm Smogowy sprawdził, gdzie w 2023 roku składano najwięcej wniosków do Programu Czyste Powietrze. Liderem wśród regionów okazało się Mazowsze. To tam liczba wniosków na wymianę starego kotła i termomodernizację budynku była najwyższa. Co więcej, w pierwszej trzydziestce najbardziej aktywnych gmin w Polsce aż dwanaście pochodzi właśnie z tego województwa. Na pierwszym miejscu uplasowała się mazowiecka gmina Radzanów, gdzie w zeszłym roku w aż jednej ósmej domów jednorodzinnych złożono wniosek o dotację na wymianę „kopciucha” lub termomodernizację.

– W styczniu 2023 roku w życie weszły zmiany w Programie – obowiązują między innymi nowe, wyższe kwoty dotacji. Postanowiliśmy sprawdzić efekty i to, gdzie najszybciej likwidowane są „kopciuchy” – mówi rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) Piotr Siergiej. – Okazało się, iż w ubiegłym roku to mieszkańcy województwa mazowieckiego wykazali się najwyższą aktywnością.

Na Mazowszu złożono ponad 27 tys. wniosków na wymianę starego ogrzewania i termomodernizację budynku. Na drugim miejscu uplasowało się województwo śląskie (ok. 25 tys. wniosków), a podium zamyka Małopolska (ok. 23 tys.).

W ogólnopolskim rankingu aktywności gmin porównującym liczbę wniosków z liczbą budynków jednorodzinnych zwyciężyła gmina Radzanów z woj. mazowieckiego, gdzie złożono 116 wniosków o dotację. To jedna ósma domów jednorodzinnych w całej gminie! Co więcej, w pierwszej trzydziestce najbardziej aktywnych gmin w Polsce aż dwanaście pochodzi właśnie z Mazowsza.

Ranking programu Czyste Powietrze. Jak radził sobie warszawski obwarzanek?

Zapytaliśmy Urząd Gminy w Radzanowie, jak udało im się osiągnąć tak dobry wynik – mówi Piotr Siergiej. – Dowiedzieliśmy się, iż specyfika małej miejscowości pozwala łatwiej dotrzeć do mieszkańców. Oprócz funkcjonowania punktu gminnego i udzielania pomocy przy wypełnianiu wniosków, pracownicy Urzędu Gminy przypominają o dotacjach przy każdej możliwej okazji, jak zebrania wiejskie, imprezy plenerowe, pikniki, rady sołeckie. Dodatkowo w małej społeczności istotną rolę odgrywa wymiana doświadczeń pomiędzy sąsiadami.

Od stycznia 2028 roku w sześciu powiatach wokół Warszawy wchodzi w życie zakaz spalania węgla w gospodarstwach domowych, dlatego ważne jest utrzymanie wysokiego tempa wymiany kotłów. Z tym w warszawskim „obwarzanku” nie jest najlepiej. Na blisko 40 tysięcy domów z „kopciuchami” złożono jedynie 3447 wniosków do programu Czyste Powietrze. Najlepiej w „obwarzanku” radziły sobie gminy: Wiązowna, Halinów i Góra Kalwaria, ale choćby tam liczba wniosków złożonych w 2023 roku nie przekroczyła dwustu.

Niepokojący jest słaby wynik warszawskiego „obwarzanka”, gdzie – podobnie jak w całym województwie – obowiązuje zakaz użytkowania „kopciuchów”.

– Być może jest to spowodowane tym, iż większość gmin w aglomeracji warszawskiej posiada własne programy dotujące wymianę kotłów, które nierzadko konkurują z programem Czyste Powietrze – słyszymy w PAS.

Warto jednak wspomnieć, iż PCZP dodatkowo dotuje ocieplenie ścian i stropów oraz wymianę okien i drzwi. Polski Alarm Smogowy od dawna zwraca uwagę na konieczność docieplenia budynków prócz samej wymiany starego kotła. W ten sposób łatwiej jest uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie. W interesie gmin jest więc promowanie inwestycji zarówno w wymianę “kopciucha” jak i ocieplenie domu, na co programy gminne nie zapewniają środków.

Pełny ranking znajduje się TUTAJ.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Fotokon

Idź do oryginalnego materiału