Odmawianie Komunii świętej rozwodnikom w nowych związkach jest wielką niesprawiedliwością – twierdzi nowy kardynał, Jean-Paul Vesco z Algierii.
8 grudnia w Watykanie odbył się konsystorz, na którym papież Franciszek wręczył birety kardynalskie nowym członkom Kolegium Kardynalskiego. Jak wiadomo, jednym z kryteriów doboru jest dla Franciszka bliskość wobec jego „linii duszpasterskiej”. Dotyczy to między innymi nowego kardynała Jeana-Paula Vesco, francuskiego dominikanina z diecezji Oran w Algierii.
W rozmowie z portalem „LifeSiteNews” kardynał stwierdził, iż „wielką niesprawiedliwością” jest niedopuszczanie do Komunii świętej rozwodników, którzy żyją w powtórnym związku.
Takie stanowisko prezentował już w 2015 roku, jeszcze jako biskup.
Przekonywał wówczas, iż „dla niego” cudzołóstwem jest wyłącznie „posiadanie dwóch osób w życiu w tym samym czasie”. – Dyscyplina Kościoła wobec rozwodników w powtórnych związkach od dawna nie dawała mi spokoju. Wręcz mnie to złościło, a to ze względu na niepotrzebne cierpienie, które dyscyplina ta zadawała ludziom, nie bacząc na ich szczególną sytuację – wskazywał wówczas.
Z „LifeSiteNews” 62-letni kardynał Vesco rozmawiał kilka dni temu w Rzymie. Potwierdził swoje stanowisko na temat Komunii świętej dla rozwodników.
– To była wielka, ogromna niesprawiedliwość – powiedział. – Twierdzenie, iż w każdej sytuacji chodzi o cudzołóstwo, było po prostu nieprawdziwe i niesprawiedliwe – dodał.
Jak stwierdził kardynał, dobrze, iż adhortacja apostolska „Amoris laetitia” to zmieniał. Jak podkreślił, chodzi o rozróżnienie sytuacji osoby, która porzuca swoją rodzinę od takiej, która została porzucona.
– To jedna rzecz zostawić kogoś, a druga zostać zostawionym przez swojego partnera i pewnego dnia podjąć decyzję o nowym życiu, zakochać się, odbudować coś i mieć dzieci. O to chodzi – powiedział.
– Wszystkie te sytuacje traktowano tak samo. To było niesprawiedliwe – dodał.
Rozwodnicy w powtórnych związkach nie mogą przyjmować Komunii świętej, chyba, iż żyją w nowym związku w czystości, uczył św. Jan Paweł II w „Familiaris consortio”.
Kościół wskazywał, iż małżeństwo nie jest sprawą prywatną, ale publiczną; dlatego osoba w powtórnym związku, która nie żyje w czystości, nie może przystępować do sakramentów.
Papież Franciszek uznał w „Amoris laetitia”, iż możliwe jest inne podejście na podstawie „rozróżniania” poszczególnych sytuacji, tak, jak mówił o tym nowy kardynał Vesco.
Zmiana, którą wprowadził, została zaakceptowana tylko w części katolickiego świata; wielu biskupów stoi na stanowisku, zgodnie z którym osób w powtórnych związkach aktywnych seksualnie nie można dopuszczać do Komunii świętej niezależnie od tego, czy ponoszą zasadniczą winę za rozpad małżeństwa, czy też nie.
Taka praktyka Kościoła bazuje na Ewangelii, jako iż Pan Jezus powiedział: „Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa” (Mt 5, 32).
Źródła: LifeSiteNews.com, PCh24.pl
Pach