Nowość z Polski: dom bez rachunków za prąd? AGH pokazała, iż to możliwe

enerad.pl 3 dni temu

Instalacja zasilana słońcem i wodorem

Prototypowy system zbudowano w ramach współpracy interdyscyplinarnego zespołu AGH, ZEPEK oraz PAK Serwis. Instalacja bazuje na energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne o mocy 6,4kWp, zainstalowane na dachu mobilnej jednostki przypominającej dom. W okresach nadwyżek energii elektrycznej produkowany jest wodór, który następnie magazynowany jest w specjalnych zbiornikach.

Energia elektryczna z fotowoltaiki zasila domowe urządzenia codziennego użytku – m.in. lodówkę, pralkę czy oświetlenie. W przypadku niedoborów energii, system automatycznie przełącza się na baterie akumulatorów lub zasilanie z ogniwa paliwowego. Ogniwo to wytwarza prąd z wodoru, produkowanego lokalnie w elektrolizerze.

Wodór jako sezonowy magazyn energii

Wytworzony wodór osusza się, spręża i magazynuje – może być przechowywany przez długi czas zarówno w nisko-, jak i wysokociśnieniowych zbiornikach. Jesienią i zimą, gdy produkcja z PV spada, wodór jest wykorzystywany w ogniwach paliwowych, które oprócz prądu produkują również ciepło oraz wodę jako produkt uboczny.

Takie podejście do zarządzania energią z OZE umożliwia pełną niezależność od zewnętrznych źródeł zasilania, co wpisuje się w światowe trendy obserwowane m.in. w Niemczech, Włoszech czy Australii.

Mobilne laboratorium badawcze

W pierwszym etapie projektu powstało laboratorium badawcze odwzorowujące warunki domowe. Zostało ono wyposażone w urządzenia elektryczne typowe dla gospodarstwa domowego. Cała instalacja została umieszczona w zmodyfikowanym kontenerze morskim, który pełni funkcję mobilnego demonstratora technologii – DOM H2.

Źródło: AGH

Instalacja ma charakter badawczo-demonstracyjny i aktualnie znajduje się na terenie ZEPAK SA w Koninie. Swoją premierę miała podczas międzynarodowych targów technologii wodorowych Net Zero Energy & H2POLAND 2025 w Poznaniu.

Możliwe zastosowania technologii

Technologia opracowana przez AGH może znaleźć zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych. Zakłada się, iż rozwiązanie będzie przydatne również w przypadku:

  • mobilnych hoteli,
  • awaryjnych źródeł zasilania dla wydarzeń masowych,
  • wsparcia energetycznego dla służb ratunkowych w sytuacjach kryzysowych.

Zmiana podejścia do energii w budownictwie

Prof. Magdalena Dudek podkreśla, iż w ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na ograniczenie energochłonności budynków i rezygnację z paliw kopalnych. Zwiększa się jednocześnie świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz rozwój technologii OZE.

– Wodór to nośnik przyszłości. Może zapewniać nie tylko magazynowanie energii, ale również niezależność energetyczną na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego czy całych społeczności – zaznacza prof. Dudek.

Zespół z AGH proponuje wykorzystanie wodoru jako stabilnego nośnika i magazynu energii – mimo iż technologia ta nie jest nowa, w Polsce przez cały czas nie doczekała się szerokiego zastosowania w energetyce prosumenckiej.

Zobacz również:
  • Konferencje w AGH: geotermia i surowce krytyczne w centrum europejskiej debaty
  • Młodzi o przyszłości energetyki: atom na TAK, gaz na NIE. Nowy raport AGH i UJ
  • AGH podsumowuje osiągnięcia w lekkich modułach VIPV dla pojazdów solarnych

Źródło informacji: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Idź do oryginalnego materiału