Nowość! Nienawiści wobec migrantów w sieci. Rządowe „zero tolerancji”

wbijamszpile.pl 6 miesięcy temu

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Siemoniak, wydał mocne oświadczenie w mediach społecznościowych, w którym ostrzegł, iż „policja będzie twardo reagować na szerzenie nienawiści i łamanie prawa na tym tle przez grupy i pojedyncze osoby”. Jest to reakcja na ostatnie wydarzenia związane z traktowaniem migrantów w Polsce.

Policja również zabrała głos, podkreślając swoją gotowość do ścigania i zwalczania aktów nienawiści. W oświadczeniu opublikowanym na serwisie X zaznaczono, iż „pojawiające się w przestrzeni medialnej doniesienia o niegodziwym traktowaniu migrantów powinny być zgłaszane organom ścigania, a nie powielane”. Podkreślono, iż zwalczanie przestępstw z nienawiści jest jednym z priorytetów polskiej Policji, a w każdej takiej sytuacji podejmowane są odpowiednie działania.

„Nie ma zgody na łamanie prawa i szerzenie nienawiści” – podkreślono w komunikacie.

Współpraca z Policją

Minister Siemoniak zaznaczył, iż w tej sprawie blisko współpracuje z Komendantem Głównym Policji Markiem Boroniem oraz swoimi zastępcami, Czesławem Mroczkiem i Maciejem Duszczykiem. Wezwał społeczeństwo do aktywnego zgłaszania takich incydentów. Do policyjnego apelu dołączyła się również Straż Graniczna.

Policja będzie twardo reagować na szerzenie nienawiści i łamanie prawa na tym tle przez grupy i pojedyncze osoby. Od pierwszego sygnału o możliwych takich sytuacjach z Komendantem Głównym Policji Markiem Boroniem i moimi zastępcami @czeslawmroczek i @MaciekDuszczyk podejmujemy… https://t.co/ZokexppIP5

— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) July 7, 2024

Kontrowersyjne zdjęcia

Oświadczenia szefa MSWiA i Straży Granicznej mają związek z kontrowersyjnymi zdjęciami opublikowanymi w serwisie X. Na zdjęciach widać poniżanych migrantów, zmuszanych do przystawiania sobie do głów palców wskazujących, aby przypominały rogi. Zdjęcia, z wyrażającymi zadowolenie podpisami, udostępnił działacz Konfederacji Paweł Wyrzykowski.

Piotr Czaban z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, pracującego na granicy polsko-białoruskiej, poinformował, iż zgłosił sprawę policji. Wyrzykowski nie podał pochodzenia zdjęć, ale w późniejszych wpisach zastrzegł, iż nie przebywał ostatnio w strefie przygranicznej.

Apel o sprawiedliwość

Minister Tomasz Siemoniak i przedstawiciele służb mundurowych jasno wyrazili swoje stanowisko – nienawiść i przestępstwa z nią związane nie będą tolerowane. Społeczeństwo zostało wezwane do współpracy w zgłaszaniu takich incydentów, aby zapobiec ich powtarzaniu i zapewnić sprawiedliwość ofiarom.

Kilkudziesięciu cudzoziemców próbowało siłowo przedostać się do Polski pokonując rzekę graniczną Przewłoka. Do przekroczenia granicy nie doszło. Działania polskich służb doprowadziły do wycofania się wszystkich osób w głąb Białorusi. Info od POSG👇🏻https://t.co/bKAdnq6Pf0 pic.twitter.com/MqXF9HVjDJ

— Jacek Dobrzyński (@JacekDobrzynski) June 20, 2024

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Idź do oryginalnego materiału