Nowoczesne centrum kultury powstaje w Zajączkowie

1 rok temu
Zdjęcie: Nowoczesne centrum kultury powstaje w Zajączkowie


Centrum Kultury i Bezpieczeństwa powstaje w Zajączkowie, w gminie Piekoszów. Nowoczesny budynek stanie się siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej, biblioteki wiejskiej oraz świetlicy. Przedstawiciele samorządu, przy udziale świętokrzyskich parlamentarzystów oraz mieszkańców miejscowości dokonali we wtorek (4 lipca) symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod powstający obiekt.

Wojciech Piątek, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zajączkowie przyznaje, iż strażacy od wielu lat czekali na powstanie nowej siedziby.

– To dla nas ogromna radość. Jak dobrze pamiętam, to mówiło się u nas o tej inwestycji od około 20 lat. Mury już stoją. Cieszymy się z postępu prac i mamy nadzieję, iż termin będzie dotrzymany – mówi.

Burmistrz Piekoszowa, Zbigniew Piątek informuje, iż budowa rozpoczęła się w maju tego roku. Włodarz gminy przypomina, iż powstający budynek będzie pełnił funkcję remizy oraz biblioteki.

– W obiekcie znajdą się m.in. dwa boksy garażowe wraz z pomieszczeniami socjalnymi. Ponadto część centrum zostanie przeznaczona na siedzibę filii biblioteki w Piekoszowie. Myślę, iż ten budynek będzie spełniał oczekiwania lokalnej społeczności. Obiekt będzie nowoczesny i ekologiczny, ponieważ zasilany pompą ciepła oraz z fotowoltaiką na dachu – wskazuje.

Senator Krzysztof Słoń podkreśla, iż inwestycja nie doszłaby do skutku, gdyby nie zaangażowanie lokalnej społeczności, strażaków oraz mieszkańców Zajączkowa.

– Bardzo mnie cieszy, iż mogłem ich w tych staraniach wesprzeć. Jest to też wspaniały przykład dla dzieci i młodzieży, iż choćby w tak małych miejscowościach można coś zbudować, jeżeli tylko miejscowa społeczność jest zgrana i wie czego chce oraz potrzebuje. Druhowie i mieszkańcy tej miejscowości to wspaniały przykład na to, iż rządowe pieniądze w połączeniu ze środkami z budżetu samorządu mogą być pożytecznie wykorzystane – dodaje senator.

Budowa ma zakończyć się w marcu przyszłego roku. Inwestycja jest warta ponad 5,2 mln zł, z czego 2,5 mln zł stanowi rządowe dofinansowanie przyznane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.


Idź do oryginalnego materiału