Nowoczesna oczyszczalnia w Opolu z unijnym dofinansowaniem

1 tydzień temu

– Zmiana jest ogromna, nie tylko dla nas, ale także dla mieszkańców – zapewnia prezes Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Paweł Kawecki. – Na pewno wszyscy cieszymy się z tego, iż przy ulicy Wrocławskiej nie trzeba zamykać okien. To pierwsza rzecz. Druga to to, iż nie tylko mieszkańcy Opola, ale także mieszkańcy dorzecza Odry, a już na pewno ci mieszkający poniżej miasta Opole, będą mogli cieszyć się czystszą Odrą. Oczyszczalnia w Opolu w tej chwili ma bardzo wysoki stopień oczyszczania jeżeli chodzi o redukcję zanieczyszczeń.

Monitoring i optymalizacja parametrów

Podobnego zdania jest Kamil Olszewski, kierownik działu oczyszczalni ścieków, który dodaje, że:

– W ten chwili mamy tutaj podgląd wszelkich procesów, które zachodzą na oczyszczalni ścieków. Widzimy jakie są trendy oczyszczania ścieków, wiemy w jaki sposób reagować, co zmienić żeby osiągnąć jak najlepsze, jak najbardziej korzystne dla środowiska parametry ścieku oczyszczonego – podkreśla kierownik Kamil Olszewski.

– Opole ma się czym chwalić – mówi Robert Gajda, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. – Poziom zmian jest taki, iż z pewnością wiele delegacji z różnych państw Unii Europejskiej odwiedzi Opole po to, by poznać parametry i walory nowego obiektu. Przede wszystkim to projekt bardzo nowoczesny technologicznie, ekologiczny i co najważniejsze spełniał będzie wszystkie dyrektywy Unii Europejskiej, które będą wchodzić w życie od przyszłego roku – podsumowuje wiceprezes NFOŚiGW.

103 miliony zł unijnego dofinansowania

– W Opolu mamy pewność, iż jak oddajemy ścieki do Odry to zupełnie oczyszczone – zapewnia prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Jak dodają przedstawiciele władz samorządowych i kierownictwa opolskich wodociągów, dzięki temu, iż w oczyszczalni zastosowano ekorozwiązania, całość OŚ będzie tańsza w utrzymaniu, a to z kolei przełoży się na niższe opłaty dla mieszkańców.

Inwestycja kosztowała 211 milionów złotych, z czego 103 miliony zł to dofinansowanie unijne.

Dodajmy też, iż projekt składał się z kilku zadań mających na celu uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej na terenie aglomeracji, modernizację sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz Oczyszczalni Ścieków.

Idź do oryginalnego materiału