Nowelizacja Ustawy o OZE od 1 lipca. Jakie zmiany czekają prosumentów?

1 tydzień temu

Obecne regulacje wynikające z Ustawy o OZE nakazują rozliczanie prosumentów od dnia 1 lipca 2024 roku według okresów piętnastominutowych. Od drugiej połowy roku zapowiedziano wejście w życie nowych przepisów warunkowanych ustawą o odnawialnych źródłach energii. Pierwsze propozycje modyfikacji ustawy ukazały się wraz z początkiem czerwca tego roku. Duże zmiany miały dotyczyć m.in. depozytu prosumenckiego, a także zasad przejścia z modelu net-metering na system net-billing.

Niezwykle istotna dla prosumentów jest również kwestia planowanego zniesienia obowiązkowego ich rozliczania w systemie net-billing według piętnastominutowych cen za energię. Według założeń opcja ta miałaby się wiązać z benefitem zachęcającym do zmiany systemu rozliczeń. Od 1lipca bieżącego roku prosumenci mają mieć jednak możliwość rozliczania po cenie miesięcznej RCEm (Rynkowa Miesieczna Cena Energii Elektrycznej), ale mogą też dobrowolnie przejść na ORN (Okresy Rozliczania Niezbilansowania).

Według wyczekiwanej nowelizacji prosumenci będą mieli możliwość złożenia oświadczenie u sprzedawcy o zmianę modelu rozliczania na rozliczenie po rynkowej cenie energii elektryczne w okresach piętnastominutowych. Do tej zmiany zachęcać ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za energię oddaną do sieci elektroenergetycznej w okresie kolejnych 12 miesięcy z 20 proc. do 30 proc. jeżeli jednak prosument pozostanie na dotychczasowym systemie rozliczania to zwrot nadpłaty nie zostanie zwiększony i pozostanie na poziomie 20 proc. wartości energii elektrycznej oddanej przez tego prosumenta do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

#OZE #energia #energetyka #środowisko #klimat #giełda #finanse #fotowoltaika

Idź do oryginalnego materiału