Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Mapa zasadnicza
Jak wskazała, projekt ma charakter techniczny. Jego celem jest wydłużenie terminu, w którym została dopuszczona możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub rastrowej, na zasadach stosowanych przed 1 stycznia 2014 r., do 31 grudnia 2027 r. Chodzi także o przesunięcie terminu rozszerzenia zakresu danych przestrzennych dla planów miejscowych z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r. Dodano, iż nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Mapa zasadnicza to podstawowe opracowanie geodezyjno-kartograficzne, obejmujące swoim zasięgiem obszar całego kraju. Służy celom ewidencyjnym, gospodarczym, planistycznym i strategicznym. Na podstawie mapy zasadniczej wykonywane są inne opracowania kartograficzne, które służą do celów komercyjnych, np. projektowych czy budowlanych. Mapa zasadnicza jest własnością państwową, a jej prowadzenie zostało powierzone starostwom powiatowym.
W komunikacie KPRM zwróciła uwagę, iż brak możliwości udostępniania mapy zasadniczej, stanowiącej podstawę planowania i projektowania dużej części obiektów budowlanych, miałby negatywny wpływ na proces inwestycyjno-budowlany i jego uczestników.
Tworzenie baz danych
Według informacji Głównego Geodety Kraju, do 31 grudnia 2027 r. bazy danych utworzy w pełni 361 starostów (95 proc.), do czego ma się przyczynić środki pochodzące z programów regionalnych oraz z projektu FERC (Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy) “Integracja państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego” prowadzonego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. “Zakłada się, iż dla pozostałych 19 powiatów będą prowadzone działania wspierające i motywujące utworzenie przedmiotowych baz danych” – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu.
Jak podkreśliło MRiT, brak możliwości prowadzenia po 31 grudnia 2024 r. przez 148 starostów (którzy nie utworzyli baz danych) mapy zasadniczej obejmującej prawie 40 proc. terytorium kraju oznaczałoby, iż od 1 stycznia 2025 r. nie będą oni mieli podstaw prawnych do jej udostępniania, w tym m.in. na potrzeby projektowania i realizacji inwestycji budowlanych.