Istniejąca infrastruktura dostosowana do wodoru
Operator sieci przesyłowej Nowega GmbH oddał do użytku pierwszy odcinek swojej sieci wodorowej. Magistrala o długości 55 kilometrów łączy Lingen i Bad Bentheim w południowo-zachodniej Dolnej Saksonii. Aż 95% tej trasy bazuje na istniejącej infrastrukturze gazowej, przystosowanej do przesyłu wodoru. Projekt realizowany jest w ramach inicjatywy GET H2 i otrzymuje wsparcie finansowe z programu IPCEI (Important Projects of Common European Interest).
„Zrównoważona gospodarka wodorowa może się udać tylko wtedy, gdy lokalnie przekształcimy i zbudujemy odpowiednie odcinki sieci” – powiedział Frank Doods, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dolnej Saksonii.
Wodorowy impuls dla przemysłu i energetyki
Nowo uruchomiony odcinek ma najważniejsze znaczenie dla podmiotów zaangażowanych w produkcję i wykorzystanie zielonego wodoru. Głównym podłączonym odbiorcą będzie 300-megawatowa elektrolizerownia RWE Generation w Lingen, której uruchomienie planowane pozostało w 2025 roku.
„Oddanie pierwszego odcinka do użytku to świetna wiadomość dla RWE” – stwierdziła Sopna Sury, COO ds. wodoru w RWE Generation. – „Umożliwia on połączenie między naszym zakładem a magazynem wodoru w Gronau-Epe, co jest niezbędne do zapewnienia stabilnych dostaw m.in. dla TotalEnergies w Leuna.”
Początkowe napełnienie systemu objęło 28 500 mł wodoru, co pozwoliło osiągnąć robocze ciśnienie 3 barów. Wodór dostarczono na miejsce transportem drogowym.
Zobacz również:
- Leuna Refinery bez emisji CO2. RWE dostarczy 30 000 ton zielonego wodoru rocznie od 2030 r.
- Przełom w produkcji wodoru: nowa metoda eliminuje emisję CO2
- Produkcja wodoru w Polsce ma osiągnąć 1,11 mln ton do 2040 roku
Kolejne etapy rozbudowy już w toku
Jeszcze w drugiej połowie 2025 roku planowane jest dalsze rozbudowywanie sieci w kierunku południowym. W budowie znajduje się m.in. odcinek między Bad Bentheim a Legden, realizowany wspólnie przez Nowegę i OGE. Z kolei nowa nitka Heek–Epe połączy ten system z podziemnym magazynem wodoru w Epe.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępu prac na odcinku Bad Bentheim–Legden, a także z rozpoczęcia budowy odcinka Heek–Epe” – powiedział Detlef Brüggemeyer, dyrektor techniczny OGE.
Planowane są także połączenia z Chemiepark Marl, dodatkowymi odbiorcami przemysłowymi i trasami importowymi z Holandii.
Wodór potrzebuje stabilnego wsparcia rządu
Frank Heunemann, dyrektor zarządzający Nowega GmbH, zaznaczył, iż uruchomienie pierwszych odcinków sieci daje inwestorom pewność, iż dostawy wodoru będą możliwe we właściwym czasie.
„Konieczne jest, aby nowy rząd federalny kontynuował wspieranie rozwoju rynku wodoru – poprzez obniżenie kosztów jego produkcji oraz wprowadzenie realnych zachęt do jego wykorzystania” – podkreślił.
Źródło: Nowega GmbH