Nowe rezerwaty w województwie świętokrzyskim

3 godzin temu

Cztery nowe rezerwaty przyrody utworzono w województwie świętokrzyskim. To część akcji Lasów Państwowych „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”. W planach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, jest utworzenie jeszcze ośmiu rezerwatów przyrody.

W poniedziałek (22 lutego) w siedzibie RDLP podpisano dokumenty ustanawiające rezerwaty : „Góra Wierzejska” (Nadleśnictwo Kielce), „Podwale” (Nadleśnictwo Staszów), „Piskorzeniec Wschodni” (Nadleśnictwo Radoszyce) oraz „Zapadnie Doły” (Nadleśnictwo Starachowice).

Jak podkreślał zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Roman Wróblewski rezerwaty te zostały powołane na wniosek leśników:

– Łącznie wszystkie te rezerwaty mają około 500 hektarów, a to podnosi powierzchnię terenów chronionych. Zostały one wskazane przez leśników, ale też wpisują się w propozycje przyrodników i ekologów. Nie ulega wątpliwości, iż obszary cenne przyrodniczo powinny być chronione, dlatego na terenie naszej dyrekcji udało się wyznaczyć 12 rezerwatów przyrody. w tej chwili finalizujemy formalności związane z ustanowieniem kolejnych czterech. To duma, iż gospodarujemy tymi terenami przez 100 czy 150 lat, i w tych lasach są tak wyjątkowe miejsca, iż nadają się do tego, by być rezerwatami przyrody.

24.02.2025. Radom. Podpisanie umowy na utworzenie czterech rezerwatów przyrody na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce

Każdy z nich ma unikalny charakter podkreślał zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – Regionalny Konserwator Przyrody w Kielcach Lech Buchholz. Omawiając wskazywał, iż trzy z nich stanowią rezerwaty głównie leśne, chroniące cały ekosystem, a Zapadnie Doły poza tymi walorami leśnymi, mają także miejsca cenne geologicznie:

– Nie było do tej pory podobnej akcji, aby w tak krótkim czasie powołać tyle rezerwatów przyrody. Ustanawiamy dziś cztery rezerwaty, a mamy w planie jeszcze trzy na terenie województwa świętokrzyskiego. Te dziś ustanowione to cenne fragmenty polskiej przyrody. Góra Wierzejska to 200 ha, chroni szatę roślinną, ale także cały ekosystem leśny, wobec tego rezerwat ten powinien być jak największy, aby realizować cel ochrony przyrody.

To także rezerwat położony tuż przy granicy Kielc, więc będzie dodatkowo walorem turystycznym, tym bardziej, iż obejmuje dobrze zachowane lasy bukowe i jodłowe.

Z kolei rezerwat Zapadnie Doły chroni ekosystem lasu, ale również cenne elementy geologiczne. Tam są wychodnie wapienne, na nich występuje interesująca roślinność naskalna. Obok też znajduje się czterystuletni dąb Maciek, sam w sobie będący ważnym elementem przyrody.

Jacek Koba, który zajmował się pracami nad ustanowieniem rezerwatów dodał, iż w tej chwili na terenie RDLP jest 88 rezerwatów przyrody, które łącznie zajmują powierzchnię około 6 tysięcy hektarów. Kiedy uda się utworzyć wszystkie zaplanowane rezerwaty, ta powierzchnia zwiększy się jeszcze o tysiąc hektarów.



Rezerwat Podwale – mapa
Rezerwat Góra Wierzejska – mapa
Rezerwat Zapadnie Doły – mapa
Rezerwat Piskorzeniec Wschodni – mapa


Idź do oryginalnego materiału