Nowe mieszkania już bez miejsc parkingowych? Rząd szykuje rewolucję. "Przepis bez sensu"

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl


Brak miejsc postojowych i zbyt małe parkingi to plaga w niemal całym kraju. Dziś to już codzienność w niemal każdym mieście. Tymczasem rząd planuje zniesienie obowiązujących w tej chwili limitów. Kto będzie decydował, ile miejsc parkingowych na blok powstanie?
Problem zbyt małej liczby miejsc postojowych dotyczy nie tylko starszych osiedli, na których nie przewidziano rosnącej dziś liczby kierowców i samochodów. W przyszłości może być jeszcze gorzej, bo rząd planuje zmianę ustawy narzucającej deweloperom utworzenie ściśle określonej liczby miejsc postojowych na nowo budowanych osiedlach i przy inwestycjach. Projekt zakłada uchylenie dwóch przepisów ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.


REKLAMA


Zobacz wideo Mandaryna i Fabienne o strasznej sytuacji w "Azja Express". "Jechałyśmy z dziwnym panem" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Ile miejsc parkingowych na blok? Rząd chce zmiany przepisów
W poniedziałek, 14 października rząd opublikował projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. W projekcie zawarto jednak nowe regulacje dotyczące nie tylko terenów dotkniętych wrześniową powodzią, ale także każdej inwestycji, która będzie powstawać w Polsce. W projekcie uchylono dwa przepisy dotyczące miejsc postojowych.


Pierwszy z nich dotyczy liczby miejsc postojowych dla inwestycji. Minimum to 1,5-krotność liczby mieszkań przewidzianych w ramach tej inwestycji. Drugi przepis dotyczy budów na terenie śródmiejskim. W tym przypadku liczba ta wynosi minimum jedno miejsce postojowe na każde z zaplanowanych mieszkań. Zgodnie z projektem to rada gminy w standardach urbanistycznych będzie określać liczbę miejsc postojowych dla każdej inwestycji mieszkaniowej.


Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl


Nowe mieszkania bez parkingów? Ministerstwo uspokajało już w kwietniu
To powrót do zasad, jakie obowiązywały przed 2023 rokiem. Pierwsze plany dotyczące zmiany tych przepisów pojawiły się już w kwietniu 2024 roku. Dziś samorząd może narzucić określoną liczbę miejsc postojowych, ale tylko jeżeli będzie ona większa od tej wskazanej w ustawie. Jak zaznaczono w ocenie skutków regulacji, o zmianę apelowali nie tylko inwestorzy, ale także samorządy, bo obecne przepisy ograniczały dostosowywanie miejsc parkingowych do lokalnych warunków i rozwój budownictwa komunalnego i społecznego. - Nikt nie likwiduje obowiązku powstawania miejsc parkingowych. To jest tylko zniesienie centralnego narzutu, który został wprowadzony zupełnie nie wiedzieć dlaczego i oddanie tych kompetencji gminom - tłumaczył w kwietniu Jakub Stefaniak z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału