Nowe kompetencje dla rzecznika MŚP

5 godzin temu

– Sektor MŚP jest fundamentem naszej gospodarki, bo to jest ponad 2 mln przedsiębiorców, którzy stanowią prawie 50 proc. PKB.

Niemniej jednak uważam, iż ich głos jeszcze jest niewystarczająco słyszalny – mówi agencji Newseria Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Rzecznik MŚP działa na rzecz ochrony praw mikro-, małych i średnich przedsiębiorców

Tymczasem w resorcie rozwoju realizowane są prace nad nowelizacją ustawy o Rzeczniku MŚP. Agnieszka Majewska, która piastuje to stanowisko od połowy 2024 roku, podkreśla, iż rzecznikowi potrzebna jest inicjatywa ustawodawcza, a nie tylko możliwość opiniowania procedowanych ustaw. Chciałaby także zajmować się prawami rolników oraz mediacjami między przedsiębiorcami.

Rzecznik MŚP działa na rzecz ochrony praw mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Monitoruje przepisy prawa i współpracuje z administracją publiczną, dążąc do usuwania barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Podejmuje działania o charakterze systemowym, dotyczące ogółu przedsiębiorców, takie jak żądanie wydania objaśnień prawnych do szczególnie skomplikowanych przepisów czy rozstrzygnięcia rozbieżności w orzecznictwie. W zakresie jego kompetencji są interwencje w indywidualnych sprawach, np. przez przystąpienie do postępowania administracyjnego, w tym podatkowego, albo wniesienie skargi do sądu administracyjnego. Rolą Rzecznika MŚP jest dziś opiniowanie projektów ustaw, które bezpośrednio wpływają na sektor. W resorcie rozwoju realizowane są prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku MŚP, który miałby zyskać inicjatywę ustawodawczą na wzór UOKiK, który może opracowywać i przedkładać Radzie Ministrów projekty aktów prawnych dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów.

Chciałabym, aby nazwa została zmieniona z Rzecznik MŚP na Rzecznik Praw Przedsiębiorców

– Chciałabym, aby rzecznik mógł mieć inicjatywę ustawodawczą, chociażby taką jak ma UOKiK, byłoby nam łatwiej przedstawiać projekty ustaw. Kolejna rzecz – zapomniano przy tworzeniu naszej ustawy wpisać, iż rzecznik jest zwolniony z kosztów sądowych. To jest bardzo ważna rzecz, ponieważ na tę chwilę mamy ponad 200 spraw sądowych, o ile chodzi o Mały ZUS Plus, i niestety sądy nakładają na rzecznika koszty. To jest poważny problem, bo np. Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Finansowy są zwolnieni z kosztów – podkreśla Agnieszka Majewska. – Chciałabym również, aby nazwa została zmieniona z Rzecznik MŚP na Rzecznik Praw Przedsiębiorców.

Nowelizacja ustawy pozwoliłaby rzecznikowi zajmować się nie tylko problemami małych i średnich przedsiębiorców, ale też większym biznesem. Urząd miałby nie tyle interweniować w sprawach wielkich graczy, ile na podstawie zgłaszanych problemów inicjować konkretne zmiany przepisów.

Bardzo bym chciała wziąć pod swoją opiekę rolników

– Projekt w tej chwili jest w Ministerstwie Rozwoju, tam przechodzi wewnętrzną weryfikację i mam nadzieję, iż lada chwila pójdzie już do poszczególnych resortów na konsultacje. Potrzebujemy zmian ustawy o Rzeczniku MŚP. Przez ostatnie 6 lat zgłaszała się do rzeczników bardzo duża grupa rolników, która nie była objęta wsparciem żadnej instytucji. Nie ukrywam, iż bardzo bym chciała i tę grupę wziąć pod swoją opiekę, aby również ich wspomóc – mówi Rzecznik MŚP. – Zmiany mogą spowodować na pewno więcej pracy dla rzecznika, ale również to, iż wszyscy przedsiębiorcy będą mogli się do nas zgłaszać z prośbą o wsparcie: rolnicy, mikro-, mali, średni przedsiębiorcy, ale również ci duzi. Duży przedsiębiorca zwykle ma swoją kancelarię, nie przyjdzie do nas, o ile chodzi o pojedyncze sprawy interwencyjne, ale może nam zgłaszać sprawy dotyczące zmian legislacyjnych, a my chętnie każdy głos przyjmiemy.

W 2023 r. do Rzecznika MŚP wpłynęło ponad 4,5 tys. spraw. Wydział Interwencyjno-Procesowy w Biurze w Warszawie kontynuował prowadzenie 197 spraw rozpoczętych w latach 2019–2022, a w ciągu roku wpłynęły 352 nowe wnioski. Pracownicy wydziału wstąpili do 146 postępowań, a łącznie w 2023 r. podejmowali czynności w 558 sprawach.

Przedsiębiorcy faktycznie mają coraz więcej problemów

– Na najbliższe miesiące stawiam sobie taki cel, żeby głównie zajmować się sprawami interwencyjnymi, których jest coraz więcej, bo przedsiębiorcy faktycznie mają coraz więcej problemów, ale również są to wyzwania legislacyjne. o ile chodzi o opiniowanie projektów, wpływa ich do nas bardzo dużo, staramy się nad każdym pochylić i do każdego wnosić opinie, uczestniczyć w komisjach sejmowych. To też dialog z poszczególnymi ministrami – wskazuje Agnieszka Majewska.

Więcej: https://biznes.newseria.pl/news/rzecznik-malych-i,p2043401511
https://1.newseria.pl/video/2043401511_msp_ustawa_rzecznik_sz.mp4
Idź do oryginalnego materiału