Nowa wersja ustawy powodziowej przedstawiona w Sejmie

1 tydzień temu

Nowelizacja ustawy “O szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw” ma być odpowiedzią na coraz częstsze katastrofy naturalne.

– Przychodzi czas na bardzo dedykowane i konkretne rozwiązania. Jestem przekonany, iż ta ustawa będzie wzorem referencyjnym do postępowania w przyszłości w przypadku katastrof naturalnych – powiedział minister Kierwiński.

Wsparcie dla mieszkańców terenów zagrożonych

Pierwszy z trzech filarów nowej ustawy dotyczy pomocy dla osób fizycznych poszkodowanych przez powodzie. W ramach nowych przepisów przewidziano możliwość wykupu zniszczonych nieruchomości przez państwo. Nowością będzie dobrowolny wykup przez Wody Polskie domów zlokalizowanych na terenach szczególnie zagrożonych powodzią – według wartości rynkowej gruntu powiększonej o wartość zabudowań. Osoby, których mieszkania zostały zniszczone, będą mogły zamienić je na mieszkania komunalne o tej samej powierzchni. Wspólnoty mieszkaniowe otrzymają wsparcie finansowe na odbudowę części wspólnych budynków. Istotnym ułatwieniem będzie także uproszczenie procedur administracyjnych – np. zastąpienie pozwolenia na budowę zwykłym zgłoszeniem. Dodatkowo, beneficjenci programu „Czyste powietrze”, którzy zostali poszkodowani przez powódź, będą mogli ponownie skorzystać z dofinansowania w jego ramach.

Drugi filar nowelizacji ustawy obejmuje wsparcie dla osób, które utraciły lokale użytkowe w wyniku powodzi. w tej chwili około 150 osób nie mogło otrzymać zasiłków ze względu na luki prawne – ta sytuacja ma zostać naprawiona. Dodatkowo nowa wersja ustawy przewiduje przedłużenie terminów umorzenia składek ZUS oraz wydłużenie okresu, w którym można ubiegać się o pożyczki z regionalnych agencji rozwoju.

Systemowe zmiany w ochronie przeciwpowodziowej

Trzeci filar ustawy koncentruje się na usprawnieniu systemu zarządzania ochroną przeciwpowodziową. Zakłada on uproszczenie procedur budowy inwestycji przeciwpowodziowych, a także wprowadzenie obowiązku raportowania przez samorządy do Wód Polskich informacji o wydanych warunkach zabudowy na terenach szczególnie zagrożonych powodzią.

Minister Kierwiński podkreślił, iż dotychczasowe działania rządu po wrześniowej powodzi były bezprecedensowe – w ramach wsparcia trafiło ponad 4 miliardy złotych do poszkodowanych osób i przedsiębiorców.

Dalsze kroki

Poseł Marek Chmielewski (KO) pozytywnie ocenił projekt ustawy, podkreślając jego uniwersalność i znaczenie uproszczenia procedur. Wskazał również, iż wprowadza on tzw. premię powodziową dla obiektów wielorodzinnych, spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot, z której będzie można sfinansować również remonty pomieszczeń przynależnych. W ustawie przewidziano również możliwość przekazania środków samorządom na budowę szpitali – w założeniu, samorządy mają większe doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji.

Projekt ustawy został także pozytywnie oceniony przez przedstawicieli Polski 2050, PSL-TD i Lewicy. Żaneta Cwalina-Suchoń (Polska 2050-TD) zauważyła, iż zmiany są konieczne, ponieważ obowiązujące przepisy nie zawsze nadążają za rzeczywistością. Klub PiS uznał zmiany za potrzebne, jednak skrytykował tempo ich wprowadzania, twierdząc, iż poszkodowani przez powódź tracą na tej opieszałości.

Po zakończonej debacie wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty skierował projekt ustawy do nadzwyczajnej komisji ds. działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z 2024 roku.

Idź do oryginalnego materiału