Ponieważ jedna z elektrowni jądrowych w południowym Ontario stopniowo kończy swoją działalność, pojawiają się plany budowy nowego obiektu tego typu w niedalekiej przyszłości. Władze prowincji rozważają teren w Port Hope, około godziny drogi na wschód od Toronto, jako potencjalną lokalizację dla nowej elektrowni, która miałaby być zarządzana przez Ontario Power Generation (OPG).
Planowana elektrownia miałaby powstać na terenie dawnej elektrowni w Wesleyville, która od niemal 45 lat pozostaje nieużywana. Teren jest jednak dobrze przygotowany do nowych inwestycji. Jak wyjaśnia OPG, poprzedniczka korporacji, Ontario Hydro, rozpoczęła w latach 70. budowę elektrowni olejowej, ale projekt wstrzymano w wyniku kryzysu naftowego w 1979 roku i późniejszej recesji. Od tamtej pory obiekt był regularnie utrzymywany w dobrym stanie, aby w przyszłości mógł posłużyć jako lokalizacja dla nowych źródeł energii.
OPG oraz władze prowincji wskazują na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną jako główną przyczynę planowania tej inwestycji. Prognozy zakładają, iż do 2050 roku zużycie energii wzrośnie aż o 75%, co jest związane z ciągłym wzrostem liczby ludności. W związku z tym rozpoczęto badania i prace przygotowawcze, mające na celu sprawdzenie możliwości rozwoju obiektu w Wesleyville i zapewnienie odpowiednich rozwiązań dla rosnącego zapotrzebowania.
Jeśli projekt zostanie zrealizowany, elektrownia mogłaby stać się największą tego typu instalacją nie tylko w Kanadzie, ale i na świecie. Szacuje się, iż jej moc wyniosłaby aż 10 tysięcy MW, co pozwoliłoby na zasilenie około 10 milionów domów. Obiekt miałby funkcjonować przez 95 lat, a jego budowa i eksploatacja stworzyłyby ponad 10 tysięcy miejsc pracy.
W grudniu władze gminy Port Hope przyjęły wniosek o dalsze prowadzenie dialogu i współpracę z OPG, Ministerstwem Energii oraz lokalnymi interesariuszami w celu zbadania potencjalnych możliwości rozwoju projektów czystej energii w Wesleyville. Władze gminy podkreśliły, iż projekt może przynieść liczne korzyści dla społeczności, takie jak tworzenie miejsc pracy, rozwój gospodarczy, wzrost dochodów z podatków oraz inwestycje w lokalną infrastrukturę.
Mimo to, pomysł wykorzystania energii jądrowej nie spotkał się z powszechnym entuzjazmem wśród mieszkańców Ontario. W 2021 roku wielu z nich sprzeciwiło się budowie elektrowni w Darlington. Dodatkowo, w 2020 roku fałszywy alarm dotyczący elektrowni jądrowej w Pickering wywołał duże zaniepokojenie, a wiele osób zaczęło masowo zamawiać tabletki jodu chroniące tarczycę przed skutkami promieniowania.
Na podst. blogTO