Niezwykły las powstanie w Polsce. To pierwsza tego typu atrakcja. Padła data

1 tydzień temu
Zdjęcie: FOT.AGNIESZKA SADOWSKA / Agencja Wyborcza.pl


Rusza pionierski projekt pierwszego w Polsce "lasu społecznego". W ramach tej inicjatywy, wycinka drzew będzie ograniczona, co ma zwiększyć jakość wypoczynku i rekreacji. w tej chwili realizowane są konsultacje społeczne, które mają na celu dostosowanie przedsięwzięcia do lokalnych potrzeb.
Poznań otwiera nowy rozdział w historii polskiej ekologii i rekreacji. W okolicach tego miasta ma powstać pierwszy w kraju "las społeczny" – przestrzeń zielona zaprojektowana z myślą o mieszkańcach. Będzie ona oazą spokoju i wypoczynku. Koncepcja, która zakłada ograniczenie wycinki drzew i dostosowanie terenu do potrzeb społeczności, weszła już w fazę konsultacji.


REKLAMA


Zobacz wideo Protesty klimatyczne – obywatelskie nieposłuszeństwo to nasze prawo!


Co to są lasy społeczne? Jakie są funkcje społeczne lasu?
Wiesław Krzewina, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, w trakcie konferencji prasowej poinformował, iż inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i okolic. Udział w konsultacjach wzięły 52 osoby, reprezentujące różne grupy społeczne i zawodowe. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy samorządy, leśnicy, eksperci i badacze będą wspólnie projektować przestrzeń, która ma służyć nie tylko zorganizowanemu wypoczynkowi i turystyce, ale również codziennym potrzebom ludzi. Głównym celem inicjatywy jest udostępnienie lasów obywatelom, co stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby rekreacyjne.


Samorządy, leśnicy, eksperci i badacze będą pracować przez najbliższe dwa miesiące, aby zaprojektować w przestrzeni lasy o szczególnych funkcjach dla społeczeństwa


- zapowiedział Wiesław Krzewina, cytowany przez portalsamorządowy.pl.


Głównym celem tych lasów, wytyczenia ich w przestrzeni, na powierzchniach zarządzanych przez Lasy Państwowe, będzie udostępnienie ich w bezpieczny, zrównoważony sposób dla społeczeństwa - zarówno dla zorganizowanego wypoczynku, turystyki, ale też dla zwykłych potrzeb przykładowego Kowalskiego


- dodał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.


Poznań atrakcje. Projekt zostanie zrealizowany w listopadzie. Czeka na akceptacje
Projekt ma zostać zrealizowany już w listopadzie tego roku, o ile uzyska akceptację resortu klimatu i środowiska. Potencjalna lokalizacja obejmuje tereny nadleśnictw takich jak Łopuchówko, Babki oraz Konstantynowo. Planowane jest, iż tereny te zajmą od 10 do 20 procent powierzchni lasów wokół Poznania.


Liczę, iż za dwa, trzy tygodnie będziemy mogli pokazać pierwsze projekty lokalizacji


- zapowiedział Wiesław Krzewina. Wojewodzina wielkopolska Agata Sobczyk podkreśliła, iż jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju, co może stanowić wzór dla innych aglomeracji w Polsce.


Lasy społeczne będą pełniły wiodącą funkcję społeczną, czyli przeznaczoną dla mieszkańców pod kątem rekreacji. Dlatego musimy to wszystko przedyskutować


- dodała Agata Sobczyk.
Ministerka klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, iż podobne projekty mogą powstać wokół ośmiu innych polskich miast, co jest odpowiedzią na rosnące problemy z zanieczyszczeniem i zabetonowaniem przestrzeni. Mowa o następujących aglomeracjach: warszawskiej, łódzkiej, wrocławskiej, katowickiej, krakowskiej, trójmiejskiej, szczecińskiej oraz bydgosko-toruńskiej.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału