Niemcy stały się placem zabaw zagranicznych szpiegów. Reżimy realizują swoje interesy, Berlin rozkłada ręce. „Wysokie ryzyko, miliardowe przychody”

news.5v.pl 1 tydzień temu

Fala aresztowań chińskich szpiegów pokazuje, iż Niemcy coraz częściej stają się obiektem zainteresowania zagranicznych służb wywiadowczych.

„Jesteśmy świadomi znacznego zagrożenia, jakie stanowi chińskie szpiegostwo w biznesie, przemyśle i nauce” — stwierdziła niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.

Nie tylko Chińczycy szpiegują Niemców. Minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul wydał już wyraźne ostrzeżenie: „obserwujemy dużą aktywność ze strony Rosji, Chin i Iranu. Działania te zagrażają naszemu wolnemu i demokratycznemu porządkowi”.

Cele zagranicznych szpiegów są różne.

Rosja

Rosyjskie działania szpiegowskie w Niemczech obejmują wszystkie obszary. Agenci różnych tajnych służb Putina szpiegują Bundeswehrę, firmy zbrojeniowe, biznes i politykę. I to na „wyjątkowo wysokim poziomie” — twierdzą eksperci.

To nie wszystko: istnieje również niebezpieczeństwo ataków cybernetycznych i szpiegowskich.

— Istnieje wysokie ryzyko, iż Rosja będzie również realizować własne interesy za granicą przy użyciu środków państwowo-terrorystycznych — mówi jeden z ekspertów niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. Moskwa próbuje również wpływać na opinię publiczną.

— Kreml realizuje strategię podważania zaufania ludności do polityki, administracji i wolnych mediów — dodaje specjalista.

Chiny

To, czym Chińczycy są szczególnie zainteresowani, można zobaczyć w niedawno opublikowanym raporcie dotyczącym ochrony konstytucji Nadrenii Północnej-Westfalii. Największy niemiecki kraj związkowy — ze swoimi grupami przemysłowymi i producentami broni (Rheinmetall) — jest obserwowany przez chińskie służby wywiadowcze wyjątkowo dokładnie.

„Chiny są szczególnie zainteresowane kluczowymi technologiami” — czytamy w raporcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pekin analizuje wszystkie wyniki badań w kraju i za granicą pod kątem możliwego wykorzystania wojskowego — niezależnie od tego, czy wpadną w chińskie ręce legalnie, czy nielegalnie. Dlatego też eksperci ostrzegają również przed (oficjalną) niemiecko-chińską współpracą badawczą. A wszystko z powodu „niebezpieczeństwa nielegalnego transferu wiedzy i technologii, który wykracza poza to, co jest dopuszczalne”.

Dla Chińczyków ważne jest również wpływanie na polityków — jak w przypadku członka AfD Maximiliana Kraha. Za te działania odpowiada tzw. międzynarodowy departament Komunistycznej Partii Chin.

Iran

— Zagrożenie ze strony irańskich służb wywiadowczych w Niemczech jest stale wysokie i rozciąga się na możliwe użycie środków terrorystycznych — ostrzega niemiecka służba wywiadowcza. Do tego celu wykorzystywani są zagraniczni agenci irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, którzy nie stronią od morderstw i ataków.

Szczególnie zagrożeni są Irańczycy przebywający na emigracji, a także zwolennicy Izraela i organizacji żydowskich. W grudniu sąd okręgowy w Dusseldorfie skazał 36-letniego Irańczyka, który rzucił koktajlem Mołotowa w szkołę obok synagogi w Bochum. Sędziowie uznali, iż rozkaz pochodził z Iranu.

Turcja

Turcja rządzona przez Recepa Tayyipa Erdogana jest przede wszystkim zainteresowana wywieraniem wpływu politycznego. W centrum jej działań często znajduje się Nadrenia Północna-Westfalia, która ma wysoki odsetek mieszkańców pochodzenia tureckiego. Według kontrwywiadu agenci Erdogana starają się również uzyskać coraz większy wpływ na lokalnych i państwowych polityków. — Nawiązywane są kontakty z decydentami na prywatnym, przyjaznym poziomie, aby zapobiec krytyce tureckiego rządu — mówi oficer służb.

Tureckie służby wywiadowcze są również zaangażowane w walkę z organizacją PKK i Ruchem Gulena (ruch społeczny założony przez Fetullaha Gulena, który jest oskarżany o organizację nieudanego przewrotu, w Turcji organizacja jest uznawana za terrorystyczną — red.).

Korea Północna

Kim Dzong Un, północnokoreański dyktator, polega na atakach internetowych. Jego szpiedzy włamują się do banków, szantażują i sabotują. Najważniejszy motyw: zebrać pieniądze dla bankrutującego państwa. Eksperci z Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji zakładają, iż w ostatnich latach Korea Północna wygenerowała w ten sposób miliardowe przychody.

Maroko

Królewskie marokańskie tajne służby celują przede wszystkim w swoich obywateli za granicą. Przeciwnicy reżimu są szpiegowani i prześladowani również w Niemczech. Maroko ma również próbować wpływać na parlamentarzystów UE.

Idź do oryginalnego materiału