Niemcy na kolanach przed terrorystami. To koniec kraju jaki znamy

3 dni temu

Tegoroczne obchody karnawału w Niemczech będą inne niż w poprzednich latach. W obawie przed zagrożeniem terrorystycznym władze niektórych miast zdecydowały się na odwołanie tradycyjnych parad.

  • Czytaj więcej: Cała prawda wyszła na jaw. Iwona i Gerard nie zdołali tego ukryć

Już wiadomo, iż zakazem objęto Kempten i Macherbach, a w Erfurcie uroczystości odbędą się w ograniczonej formie. Organizatorzy muszą spełnić rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, co wiąże się z ogromnymi kosztami i logistycznymi wyzwaniami.

Grudniowy zamach wpłynął na decyzje władz

Zmiany w organizacji karnawału są wynikiem tragicznego wydarzenia, które miało miejsce w grudniu 2024 roku w Magdeburgu. 50-letni Saudyjczyk wjechał samochodem w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym, zabijając sześć osób i raniąc ponad 200. To tragiczne zdarzenie sprawiło, iż niemieckie władze postanowiły zaostrzyć przepisy dotyczące organizacji masowych wydarzeń.

Organizatorzy parad karnawałowych muszą teraz spełnić szereg restrykcyjnych wymagań, m.in. zapewnić blokady dróg dojazdowych i dodatkowe zabezpieczenia. Wymaga to wynajęcia kilkudziesięciu ciężkich pojazdów oraz ustawienia betonowych barier, co generuje koszty sięgające dziesiątek tysięcy euro.

Kempten i Macherbach bez parad – „Terroryzm osiągnął swój cel”

Z powodu wysokich kosztów i skomplikowanej logistyki miasto Kempten postanowiło odwołać planowaną paradę, w której miało uczestniczyć około 15 tysięcy osób. Podobną decyzję podjęto w Macherbach.

„Terroryzm osiągnął swój cel” – napisali przedstawiciele stowarzyszenia Bund Deutscher Karneval, wyrażając rozgoryczenie decyzją władz.

Wciąż niepewny jest los słynnej parady w Moers, która każdego roku przyciąga około 100 tysięcy uczestników. Władze miasta zapowiedziały, iż ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych dniach.

Erfurt ogranicza obchody karnawału

W stolicy Turyngii również nie odbędzie się pełnowymiarowa parada. Uczestnicy przejdą ulicami miasta w demonstracji mającej na celu podkreślenie znaczenia karnawałowych tradycji, ale zabraknie charakterystycznych platform i alkoholu.

  • Zobacz również: Samolot zaginął nad Alaską. Znaleziono wrak, a w nim ciała

„Przez miasto przejdzie demonstracja, a następnie odbędzie się uroczystość na placu katedralnym” – poinformował Thomas Kemmerich, organizator wydarzenia.

Oprócz obaw o bezpieczeństwo, problemem dla organizatorów parad karnawałowych jest także brak wsparcia finansowego ze strony władz landów. Rządy poszczególnych regionów Niemiec wycofują się z finansowania tego typu imprez, co oznacza, iż kluby karnawałowe muszą pokrywać wszystkie koszty z własnej kieszeni.

„Nasze tradycje są w niebezpieczeństwie” – skomentował Klaus-Ludwig Fess z Bund Deutscher Karneval. „Nie może być tak, iż kluby karnawałowe muszą same pokrywać te ogromne koszty”.

Czy karnawał w Niemczech przetrwa zmiany?

Choć tegoroczny karnawał w Niemczech odbędzie się w okrojonej formie, mieszkańcy i organizatorzy nie tracą nadziei, iż w przyszłości wydarzenie wróci do tradycyjnej formy. Jedno jest pewne – bezpieczeństwo stało się priorytetem, a nadchodzące lata pokażą, czy niemiecki karnawał będzie w stanie przetrwać nowe wyzwania związane z zagrożeniem terrorystycznym i rosnącymi kosztami organizacji.

Idź do oryginalnego materiału