Nie żyje najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce. Zarządzał miastem przez ponad pół życia

2 dni temu
W sobotę 4 stycznia media obiegła bardzo smutna informacja. Przewodniczący Rady Miejskiej w Mszczonowie poinformował, iż nie żyje Józef Kurek, najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce.


Józef Kurek ponad połowę swojego życia poświęcił miastu Mszczonów w województwie mazowieckim. Władać nim zaczynał jeszcze jako naczelnik w PRL-u, a dopiero po zmianie ustroju został burmistrzem. Zaskarbił sobie sympatię wielu mieszkańców. W ostatnich wyborach samorządowych w 2024 roku głos na niego oddało 52,04 proc. wyborców.

Józef Kurek nie żyje. Był burmistrzem Mszczonowa


Informację o śmierci Józefa Grzegorza Kurka na oficjalnej stronie urzędu jako pierwszy przekazał przewodniczący Rady Miejskiej w Mszczonowie Łukasz Koperski. "Pogrążony w ogromnym smutku z powodu tej nagłej, bolesnej straty informuję, iż w dn. 4 stycznia zmarł Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. Niech spoczywa w pokoju…" – poinformował w oświadczeniu radny.

Józef Kurek naczelnikiem Mszczonowa został w 1988 roku. Po zmianie ustroju w 1990 roku został natomiast jego burmistrzem. Oznacza to, iż na czele miasta stał nieprzerwanie od 37 lat. Zmarł w wieku 71 lat, co oznacza, iż samorządowcem był przez ponad połowę swojego życia.

W 1994 i 1998 na urząd burmistrza wybrała go Rada Miasta i Gminy. W sześciu kolejnych głosowaniach powszechnych na stanowisko burmistrza Mszczonowa wybierali go mieszkańcy.

Zanim został burmistrzem, również działał w samorządzie. W latach 1981-1988 był bowiem naczelnikiem gminy Żabia Wola. Miał też szansę zostać posłem. W wyborach w 2015 roku uzyskał mandat, startując jako bezpartyjny polityk z list Prawa i Sprawiedliwości. Nie zdecydował się jednak przenieść na Wiejską i pozostał na stanowisku burmistrza Mszczonowa.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!


Śmierć burmistrza Mszczonowa. Konieczne będą nowe wybory


Zgodnie z polskim prawem, śmierć burmistrza, wójta lub prezydenta jest równoznaczna z wygaśnięciem jego mandatu. Rada gminy musi potwierdzić to, przygotowując specjalną uchwałę. Następnie konieczne jest przeprowadzenie nowych wyborów, aby wyłonić kolejnego burmistrza.

Idź do oryginalnego materiału