Nie wszyscy dostaną 13. i 14. emeryturę. Te osoby obejdą się smakiem

6 dni temu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił szczegóły dotyczące wypłat dodatkowych świadczeń emerytalnych w 2025 roku. W związku z marcową waloryzacją wysokość trzynastej i czternastej emerytury wzrośnie do 1884,61 złotych brutto. Jednak nie wszyscy emeryci otrzymają pełną kwotę obu świadczeń.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Zasady przyznawania trzynastej emerytury

Trzynasta emerytura zostanie wypłacona wszystkim osobom, które na dzień 28 lutego 2025 roku będą miały ustalone prawo do świadczeń emerytalno-rentowych. Dotyczy to emerytów, rencistów pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy, a także osób otrzymujących rentę rodzinną, szkoleniową, socjalną lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. ZUS wypłaci trzynastkę wraz z podstawowym świadczeniem marcowym.

Trzynastki nie dostaną natomiast osoby, które tego prawa nie mają lub zostało im ono zawieszone np. z powodu przekroczenia dochodów.

Czternasta emerytura z progiem dochodowym

W przypadku czternastej emerytury obowiązują bardziej złożone zasady. Świadczenie w pełnej wysokości otrzymają osoby, których podstawowa emerytura nie przekracza 2900 złotych brutto. Powyżej tego progu stosowana jest zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza stopniowe zmniejszanie wysokości dodatku. Termin wypłaty czternastej emerytury zostanie ogłoszony w późniejszym terminie, ale należy spodziewać się jej w drugiej połowie roku.

Łączna wartość dodatkowych świadczeń

Po marcowej waloryzacji maksymalna łączna kwota dodatkowych świadczeń może wynieść 3769,22 złotych brutto. Jest to suma dwóch wypłat w wysokości 1884,61 złotych brutto każda. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku czternastej emerytury kwota ta przysługuje tylko osobom mieszczącym się w określonym progu dochodowym.

Idź do oryginalnego materiału