Nie tylko Końskie. Włoszczowę też rozsławiła polska polityka

1 tydzień temu
Zdjęcie: Nie tylko Końskie. Włoszczowę też rozsławiła polska polityka


Końskie, miasto w województwie świętokrzyskim, stało się słynne w całej Polsce za sprawą polityki i organizowanych tam debat, a także przekonania, iż „wybory wygrywa się w Końskich”. Ale to niejedyna miejscowość, która zyskała rozgłos dzięki polityce.

11.04.2025. Końskie. Przygotowania do debaty / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Gmina Końskie często jest uważana za wyznacznik wyników w wyborach parlamentarnych w całym kraju, ponieważ na przestrzeni lat struktura oddawanych głosów w gminie okazywała się odzwierciedlać procentowy wynik wyborów z całego kraju, stąd ukuło się powiedzenie, że „wybory wygrywa się w Końskich”.

Włoszczowa – słynny peron

Stacja kolejowa Włoszczowa Północ. PKP. Kolej / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Włoszczowa w województwie świętokrzyskim zamieszkana jest przez ok. 10 tys. osób. 19 lat temu znalazła się na ustach całej Polski za sprawą słynnego już peronu.

16 października 2006 r. w miasteczku Włoszczowa zatrzymał się po raz pierwszy od 30 lat ekspresowy pociąg relacji Warszawa-Kraków. Uroczystość zainaugurowania połączenia odbyła się z udziałem ówczesnego ministra w kancelarii premiera Przemysława Gosiewskiego, który był liderem PiS w regionie świętokrzyskim i wspierał budowę peronu.

Opozycja mocno krytykowała inwestycję w peron twierdząc, iż było to marnotrawstwo pieniędzy spółek kolejowych. W 2008 roku Prokuratura Okręgowa w Kielcach, badająca okoliczności budowy peronu we Włoszczowie, umorzyła jednak śledztwo prowadzone pod kątem ewentualnego narażenia tych spółek przez tę inwestycję na straty. Rok wcześniej Przemysław Gosiewski został honorowym obywatelem Włoszczowy.

Brzeszcze rozsławiła była premier Szydło

Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Beata Szydło europoseł PIS / Fot. Aleksandra Kwaśniewska – Radio Kielce

Brzeszcze to jedenastotysięczne miasto w Małopolsce rozsławione przez byłą premier Beatę Szydło z PiS. „Mała miejscowość Brzeszcze to moje miasto, które nauczyło mnie, jak ważne jest, by słuchać ludzi, by wzajemnie sobie pomagać” – mówiła Szydło w exposé.

Miejscowość, na którą się powołała, gwałtownie znalazła się na celowniku mediów. Opisano, iż to właśnie tam pierwsze kroki w polityce stawiała premier Szydło. W latach 1997-1998 była dyrektorem ośrodka kultury w tym mieście. W 1998 roku objęła stanowisko burmistrza gminy Brzeszcze, które zajmowała do 2005 roku. Obejmując to stanowisko, była najmłodszym burmistrzem w Małopolsce – miała zaledwie 35 lat.

Pcim zyskał rozgłos za sprawą Obajtka

Na zdjęciu Daniel Obajtek. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Licząca 5,5 tys. mieszkańców, małopolska wieś Pcim, zyskała ogólnopolski rozgłos za sprawą Daniela Obajtka, obecnego europosła PiS i byłego prezesa grupy Orlen. W latach 2006-2015 Obajtek był wójtem gminy Pcim i stamtąd, dzięki wsparciu Jarosława Kaczyńskiego, wszedł do ogólnokrajowej polityki.

Przysucha – miasto kongresów PiS

Licząca 6 tys. mieszkańców Przysucha w województwie mazowieckim dała się poznać jako miejsce chętnie odwiedzane przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. To właśnie tam PiS organizuje często swoje kongresy. Właśnie w Przysusze w 2024 roku ogłoszono decyzję o połączeniu PiS i Solidarnej Polski w jeden partyjny organizm. W gminie od lat Prawo i Sprawiedliwość cieszy się największym poparciem. W wyborach do Sejmu w 2023 roku partia Kaczyńskiego uzyskała tam 56,97 proc. głosów.

Wieruszów – miasto prawyborów

Liczący 8,5 tys. mieszkańców Wieruszów w Łódzkiem jest miastem, na które polska polityka oddziałuje w sposób szczególny. To tam już trzykrotnie odbywały się prawybory jako forma sondażu przed ogólnopolskimi wyborami. Gmina Wieruszów nazywana jest „Polską w pigułce”.


Idź do oryginalnego materiału