„Nie odpuści do końca”. Jak Radosław Sikorski próbuje zostać prezydentem

news.5v.pl 2 miesięcy temu

Szef polskiej dyplomacji przebywa z wizytą w Italii. W czwartek spotkał się z włoskim ministrem spraw zagranicznych, w piątek odwiedza Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino.

Radosław Sikorski unika bezpośrednich odpowiedzi na pytanie o start w wyborach prezydenckich. Podczas briefingu w Rzymie zapytaliśmy ministra czy w sytuacji, w której zechciałby się podjąć w najbliższym czasie innych wyzwań niż praca w resorcie, kierownictwo Platformy Obywatelskiej znajdzie kogoś, kto mógłby go zastąpić w MSZ.

Minister uśmiechnął się tylko i krótko odparł: „spokojna głowa, damy radę”.

Dr Janusz Sibora uważa, iż ostatnie pół roku to nieustanne starania Sikorskiego o prezydenturę. Badacz protokołu dyplomatycznego w rozmowie z Interią tłumaczy w jaki sposób minister stara się urzeczywistnić swoją kandydaturę.

Radosław Sikorski prezydentem? Kampania w dyplomacji

Siborę poprosiliśmy o ocenę dotychczasowej pracy Sikorskiego w MSZ. Jak podkreśla naukowiec, minister o własne sukcesy prezentuje całkiem sprawnie. Przykładem jest film, który opublikował w rocznicę wyborów 15 października.

– Minister mówił o reaktywowaniu Trójkąta Weimarskiego. Nikt nie neguje stopniowej odbudowy pozycji polskiej dyplomacji w Europie. Natomiast problem Ukrainy Sikorski załatwił mówieniem o rzezi wołyńskiej, politykę rosyjską przemówieniami w ONZ. W spocie nie zostały wymienione Stany Zjednoczone, nie pojawia się też Ukraina w kontekście wojny. Nie ma Chin i – budzi szczególne zdziwienie – brak Bliskiego Wschodu – zaznacza rozmówca Interii.

– W piątek Biden będzie rozmawiał w Berlinie o ukraińskim „planie zwycięstwa”, ale – niestety – bez nas. Niech ten fakt stanowi komentarz do naszych dyplomatycznych sukcesów – dodaje Sibora.

Ekspert zwraca też uwagę, iż aktywność medialna Sikorskiego nie jest charakterystyczna dla dyplomatów.

– Minister skupił się na jednostkowych sukcesach. Uwolnienie studentów w Nigerii, uwolnienie polskiej lekarki w Afryce. Te sprawy należy ocenić pozytywnie, ale nie jest to jednak wielka polityka. Zwyczajowo, ministrowie spraw zagranicznych nie poruszają w publicznych wypowiedziach spraw jednostkowych – wskazuje.

– Uważam, iż o tyle trudno jest ocenić ministra spraw zagranicznych, o ile trudno oddzielić jego kampanię prezydencką, którą prowadzi z własnej inicjatywy, od polityki zagranicznej. Od kilku miesięcy, szczególnie w wywiadach, minister miesza dyplomację z własną kampanią – podkreśla Janusz Sibora.

Dodaje też, iż prywatne konto Sikorskiego w serwisie X to w dużej mierze „wyborcza autopromocja”. – Zdjęcia z meczu, rower, Chobielin . Podobnie czyni w wywiadach. Pytany o plany odpowiada, iż każdy nosi buławę – w tym przypadku prezydencką – zaznacza nasz rozmówca.

By wystartować w wyborach, Sikorski musi najpierw przekonać do tego pomysłu partię. Jak w przypadku każdego polityka z dłuższym stażem, doświadczenie ministra jest zarówno jego zaletą, jak i wadą, bo przeciwnicy polityczni zawsze będą mogli korzystać z arsenału przeszłości – niedociągnięć, nietrafionych wypowiedzi.

Jeśli chodzi o aktualne wypowiedzi ministra, warto się na chwilę zatrzymać.

– Zdecydowanie Sikorski w tej chwili mocno walczy w partii o prezydenturę. Przez cztery lata mówiło się o powtórzeniu manewru z Trzaskowskim. Natomiast od pół roku, od przełomu czerwca-lipca, widać jak zmienił się sposób komunikowania ministra spraw zagranicznych – uważa dr Sibora.

– W pewnym momencie dziennikarze zaczęli zadawać pytanie o kandydata na prezydenta. Aluzje były bardzo czytelne. Minister rysował sylwetkę przyszłego prezydenta jako osoby znanej w kraju – wymieniał Trzaskowskiego – lub mówił o kimś, kto zna się na sprawach międzynarodowych i obronności. Nie dopowiadał nazwiska, ale znacząco się uśmiechał. Wiadomo, iż sam był odpowiedzialny za oba resorty. To jest bardzo ostry gracz i nie odpuści do końca – podkreśla ekspert.

Sibora wskazuje też na ton wypowiedzi i aktywności medialnych.

– Minister Sikorski ma temperament dziennikarza. Zresztą był dziennikarzem. Ten temperament przeważa nad skrojonym garniturem dyplomaty. Weźmy ostatnią wizytę w Niemczech i wpis z hasłem „na Berlin”. Raz, iż to słowa ze wschodu, dwa – mają charakter publicystyczny. Nie jestem przekonany, iż to było dyplomatyczne. Mogło zostać nie najlepiej odebrane w niemieckim MSZ. Takie skróty myślowe może dobrze wypadają w prasowym nagłówku, ale z językiem dyplomacji nie mają wiele wspólnego – tłumaczy nasz rozmówca.

„Magnacko-szlachecki” styl Sikorskiego. Jaki powinien być prezydent?

Pytanie czy Sikorski byłby dobrym kandydatem dla Platformy. Zdaniem Sibory jest kilka rzeczy, które należałoby przepracować.

– Prerogatywy prezydenta w zakresie polityki zagranicznej nie są największe. Sam minister podkreśla, iż prezydent jedynie realizuje politykę zagraniczną rządu. Oczywiście mamy funkcje reprezentacyjne. Natomiast przeważająca część pracy prezydenta to jednak aktywności w kraju. Spotkania, dożynki, szpitale, organizacje charytatywne. Nie przypominam sobie takich aktywności Sikorskiego w ostatnich latach i trudno mi to sobie wyobrazić – mówi ekspert.

Styl Sikorskiego jest trochę jak jego dwór w Chobielinie – magnacko-szlachecki. Zamiłowanie do szabli, przodków. Do Berlina minister leci samolotem, choć myślę, iż spokojnie można było zarezerwować kilka przedziałów w pociągu. Chodzi o dobry przykład, ekologię, o której mówił premier. W tych dniach premier Singapuru wracał ze szczytu ASEAN-u. Był też czerwony dywan i asysta honorowa, ale leciał rejsowym samolotem. Nie chcę być uszczypliwy, ale pamiętamy dawny raport NIK-u o drogich meblach do MSZ – wskazuje w rozmowie z Interią Janusz Sibora.

Z Rzymu dla Interii,

Jakub Krzywiecki

Chcesz porozmawiać z autorem? Napisz na [email protected]

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Lepsza Polska”. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek o nielegalnej migracji: Atakują polskich żołnierzy i funkcjonariuszy/Polsat News

Idź do oryginalnego materiału